Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.09.2021
PL EN
28.11.2014 aktualizacja 28.11.2014

Grupa EkoLogiczna z Siedlec: chronić ptasie siedliska

Źródło: Grupa EkoLogiczna z Siedlec Źródło: Grupa EkoLogiczna z Siedlec

Prowadzona w Polsce i Libanie akcja przeciwko strzelaniu do bocianów, rajdy rowerowe, wycieczki ornitologiczne, spotkania w szkołach - Grupa EkoLogiczna z Siedlec założona przez Ireneusza Kaługę nie próżnuje. Z zaangażowaniem włącza ludzi w ochronę ptaków.

Założona przez Ireneusza Kaługę w 2012 r. Grupa EkoLogiczna znalazła się w finale X edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma szansę na nagrodę w kategorii Instytucja Pozanaukowa.

Grupa stawia przed sobą zadanie nie tylko ochronę dziko żyjących zwierząt i ich siedlisk (zwłaszcza ptaków: bociana, sokoła wędrownego, płomykówki, sowy uszatej), ale i upowszechniania wiedzy na ten temat. Członkowie grupy zbierają dane dokumentujące stan i zagrożenia krajowych gatunków roślin oraz zwierząt i wdrażają plany działań ochronnych.

Grupa organizuje m.in. ekologiczne spotkania z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w przedszkolach, szkołach, instytucjach i ośrodkach należących do samorządu. Co roku odbywa się ok. 50 takich spotkań, w których uczestniczy od kilkunastu do ponad 100 słuchaczy. Poza tym, co miesiąc mieszkańcy Siedlec mogą uczestniczyć w spotkaniach "Z pamiętnika przyrodnika".

Wśród innych cyklicznych warsztatów grupy są spotkania ornitologiczne dla dzieci szkół podstawowych z całej gminy Krzywda, zorganizowane we współpracy z nadleśnictwem Łuków, Urzędem Gminy Krzywda i Szkołą Podstawową. Spotkanie trwa cały dzień, w tym czasie odbywa się 5 prelekcji specjalistów, a następnie ok. 100 uczestników wyjeżdża nad stawy obserwować ptaki wodno-błotne i drapieżne.

Przyrodnicy prowadzą też kampanię edukacyjną "PRZECIWKO STRZELANIU DO BOCIANÓW" na terytorium Libanu. Akcja ta nagłaśniana jest za pośrednictwem mediów, portali społecznościowych i w terenie. We współpracy z Ambasadą Polską w Bejrucie Grupa EkoLogiczna przygotowała ulotki i materiały edukacyjne, i dotarła z nimi do libańskich szkół. "Udało nam się doprowadzić do zmiany prawa - powstało rozporządzenia, które powołuje państwową straż ochrony przyrody. Będzie ona ścigała kłusowników, którzy nielegalnie strzelają do ptakow migrujących dwa razy w roku przez terytorium Libanu" - podsumował Ireneusz Kaługa.

Grupa organizuje też rajdy rowerowe „Szlakiem bocianich gniazd”, których trasa wiedzie po terenie gmin Siedlce, Suchożebry i Mokobody. W każdym rajdzie rowerowym uczestniczy ok. 100 osób - dzieci, młodzieży i dorosłych. Ci miłośnicy przyrody organizują też wyprawy ornitologiczne do Doliny Omulwi i Płodownicy. Tam, na noclegowisku na stawach Gutocha, liczone są żurawie.

W 2013 roku Grupa EkoLogiczna wraz z Wojskowym Kołem Łowieckim nr 335 „Przyszłość” z Warszawy oraz nadleśnictwem Łuków rozpoczęła projekt edukacyjny, którego celem jest przybliżenie zwyczajów oraz zachowań zwierząt leśnych. Dzięki zainstalowanym w lesie kamerom udało się zaobserwować m.in. zwyczaje jeleni, łosi, dzików, lisów czy borsuków.

Poza tym członkowie grupy chętnie pojawiają się w mediach, by o przyrodzie opowiadać i informują o zjawiskach ważnych z punktu widzenia przyrodników. Występowali już m.in. w PAP, IAR, Polskim Radiu, TVN24, Tygodniku Siedleckim, Kurierem Mazowieckim, Katolickim Radiu Podlaskim czy w Esce. Poruszają tam tematykę związana z ochroną przyrody, ekologii ptaków, ochrony bociana białego. Rocznie ukazują się w mediach kilkadziesiąt razy.

Współzałożyciel grupy Ireneusz Kaługa zajmuje się ochroną od ponad 15 lat, organizując akcje obrączkowania i liczenia bocianów na Podlasiu (przez cztery lata zaobrączkowano 1053 bocianów), wieszania budek lęgowych, modernizacje słupów wysokiego napięcia itp. Relacje z tych działań prezentowane są na profilu Grupy EkoLogicznej na Facebooku, cieszą się dużym zainteresowaniem internautów.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021