25.02.2020
PL EN
26.11.2014 aktualizacja 26.11.2014

Trójwymiarowy obraz oraz dźwięk z lądowania na komecie

Fot. PAP/EPA/ ESA/ Rosetta/ Philae/ CIVA 13.11.2014 Fot. PAP/EPA/ ESA/ Rosetta/ Philae/ CIVA 13.11.2014

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i jej amerykańska odpowiedniczka NASA opublikowały trójwymiarowy obraz z lądowania na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko, które miało miejsce 12 listopada. ESA udostępniła też nagranie dźwiękowe.

Obraz 3D pokazuje, jak mógł wyglądać lot nad powierzchnią komety. Został wygenerowany z danych zebranych przez system Rosetta Lander Imaging System (ROLIS), pracujący na pokładzie lądownika Philae, który w ramach misji Rosetta osiadł na jądrze komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Stereograficzny obraz 3D wygenerowano korzystając z dwóch zdjęć wykonanych przez system ROLIS z odległości mniejszej niż 3 km od powierzchni komety. Odstęp pomiędzy zdjęciami wynosił dwie minuty i było to na około godzinę przed pierwszym zetknięciem lądownika z powierzchnią komety. Rozdzielczość obrazu to około 3 metry na piksel. Aby dostrzec efekt 3D, trzeba na obraz spojrzeć poprzez odpowiednie czerwono-niebieskie okulary.

Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła również plik z nagraniem dźwiękowym z momentu dotknięcia powierzchni komety przez lądownik. Jest to rzeczywisty zapis dźwięku, nie były potrzebne żadne specjalne modyfikacje (poza niezbędnymi dla danego formatu pliku dźwiękowego), gdyż zarejestrowano wibracje mechaniczne na częstotliwościach akustycznych. Dźwięk z lądowania można odsłuchać na stronie http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/20/the-sound-of-touchdown/ (PAP)

cza/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020