Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
23.02.2015 aktualizacja 23.02.2015

Nowy cykl wykładów popularnonaukowych w Biskupinie

Fot. M. Bogacki Fot. M. Bogacki

Czy znasz dzieje jednego z największych i najbardziej znanych Rezerwatów Archeologicznych w Europie? Czy wiesz, co dokładnie znaleziono na jego terenie? A może zastanawiałeś się kiedyś, co stało się z drewnianymi konstrukcjami, z których zbudowany był słynny gród biskupiński? – Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza w sobotę 28 lutego na spotkanie zatytułowane „Tajemnice Biskupina”.

Wykład Wojciecha Piotrowskiego, sekretarza naukowego Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, rozpocznie nowy cykl pod hasłem „Biskupińskie spotkania z archeologią". Naukowiec zarysuje dzieje Biskupina. W czasie kolejnych wykładów popularnonaukowych przedstawione będą rozmaite tematy dotyczące archeologii, związane zarówno z Biskupinem, jak i z badaniami archeologicznymi na terenie całej Polski oraz poza jej granicami – zapowiadają muzealnicy.

Bezpłatne spotkania skierowane są do indywidualnych osób dorosłych. Pierwszy wykład rozpocznie się 28 lutego o godz. 15.00 w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Przybyłym na prelekcje udostępnione zostaną bezpłatne bilety wstępu, upoważniające do zwiedzenia rezerwatu. Następne spotkanie odbędzie się 28 marca. Wystąpi Szymon Nowaczyk, kierownik działu naukowego Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, który opowie o badaniach archeologicznych w Żninie.

Na relikty osady w pobliżu wsi Biskupin natknął się 1933 roku miejscowy nauczyciel, Walenty Szwajcer. Powiadomił o znalezisku prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969), który w kolejnym roku zapoczątkował szerokopłaszczyznowe badania wykopaliskowe. W czasie prac nad świetnie zachowanymi konstrukcjami drewnianymi z VIII wieku p.n.e. zastosowano różnorodne nowinki techniczne, w tym fotografię lotniczą wykonywaną z pokładu balonów obserwacyjnych. W okresie międzywojennym teren wykopalisk odwiedziło wiele znamienitych osobistości, w tym marszałek Edward Śmigły-Rydz oraz prezydent Rzeczpospolitej Polskiej - Ignacy Mościcki oraz w sumie ok. 30 tys. turystów, co udowadnia rangę odkrycia. Po II wojnie światowej kontynuowano wykopaliska oraz odtworzono fragment konstrukcji.

Muzeum i skansen w Biskupinie należą do najpopularniejszych placówek tego typu w Polsce. Organizowany co roku we wrześniu festyn archeologiczny jest największą imprezą archeologiczno-edukacyjną w Europie Środkowo-Wschodniej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024