Ministerstwo Edukacji i Nauki

12.06.2021
PL EN
03.03.2015 aktualizacja 03.03.2015

Prof. Piotr Wolański doktorem honoris causa WAT

Prof. Piotr Wolański. Źródło: WAT Prof. Piotr Wolański. Źródło: WAT

Prof. Piotr Wolański specjalista w dziedzinie silników spalinowych, napędów kosmicznych z Politechniki Warszawskiej, otrzymał tytuł doktora honoris causa Wojskowej Akademii Technicznej. Jest dwudziestą osobą uhonorowaną przez WAT najwyższym odznaczeniem akademickim.

"Najwyższą godnością akademicką obdarzamy osoby o godnej naśladowania postawie naukowej i etycznej. Przyznajemy go osobom wybitnym, współpracującym z uczelnią, wyróżniającym się działalności naukową w Polsce i za granicą. Nasza uczelnia jest zaszczycona, iż może korzystać z wiedzy, doświadczenia i życzliwości profesora Piotra Wolańskiego, który od wielu lat współpracuje Wydziałem Mechatroniki i Lotnictwa” - mówił podczas uroczystości 27 lutego rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk.

Profesor Piotr Wolański to jeden z najznakomitszych polskich naukowców, zajmujący się tematyką z dziedziny problematyki spalania, wybuchów, silników spalinowych, napędów kosmicznych, zderzeń asteroid z ciałami planetarnymi i metod diagnostyki procesów spalania, od 1989 roku jest członkiem Międzynarodowej Akademii Astronautycznej. Od 1966r. pracuje nieprzerwanie w Instytucie Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej.

Oprócz pracy naukowej prof. Wolański prowadzi intensywną działalność dydaktyczną. Był m.in. współorganizatorem nowego kierunku nauczania w Politechnice Warszawskiej „Lotnictwo i Kosmonautyka”, inicjując w ten sposób nauczanie astronautyki. Opiekuje się również działalnością studencką z tego zakresu. Prowadził wiele wykładów poza granicami kraju m.in. na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor - USA, na Northeastern University w Shenyang (Chiny) oraz na Nanyang Technological University w Singapurze. Jest promotorem dwudziestu zakończonych przewodów doktorskich, opiekuje się obecnie sześcioma doktorantami z Politechniki Warszawskiej oraz z Instytutu Lotnictwa. Pod opieką prof. Wolańskiego zbudowano pierwszego polskiego sztucznego studenckiego satelitę Ziemi „PW-Sat”.

"Podkreślając doniosłość i niezwykle owocne efekty pracy dydaktycznej profesora Wolańskiego z wieloma rocznikami studentów, należy podkreślić jego talent do inspirowania młodych ludzi do podejmowania ambitnych wyzwań, do efektywnej twórczej pracy i do odważnego konfrontowania się z osiągnięciami analogicznych zespołów na całym świecie" - mówił w laudacji prof. Bogdan Zygmunt.

Profesor Piotr Wolański w grudniu 2014 roku otrzymał Medal Politechniki Warszawskiej, jest też posiadaczem wielu innych odznaczeń państwowych i naukowych, w tym Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Medalu im. A.K. Oppenheima.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021