Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
04.03.2015 aktualizacja 04.03.2015

O sekretach genialnych uczonych i ich teoriach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Karol Darwin, Wiliam Hamilton i Francis Galton oraz inni genialni uczeni są bohaterami nowego cyklu popularnonaukowego "Granice Nauki", który jest organizowany w Krakowie. Spotkania będą się odbywać w każdą środę marca w kawiarni De Revolutionibus.

W marcu rusza siódma już seria popularnonaukowych wykładów "Granice Nauki" pt. "Genialni uczeni – genialne teorie". Polscy i zagraniczni naukowcy - zarazem utalentowani popularyzatorzy wiedzy - będą opowiadać o nieprzeciętnych umysłach i ich osiągnięciach, które zmieniły oblicze nauki, a niekiedy także - codzienne życie.

W pierwszym wykładzie neurokognitywista dr Mateusz Hohol z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, laureat nagrody naukowej "Polityki", przedstawi sylwetki i dokonania trzech geniuszy darwinizmu: Karola Darwina, Williama Hamiltona oraz George\'a Price\'a.

W kolejnym wykładzie 11 marca brytyjska filozof prof. Susan Haack, zaprezentuje prelekcję: "Brave New World. Nature, culture and the limits of reductionism".

Z kolei o genialnych fizykach opowie 18 marca filozof nauki dr Łukasz Lamża w wykładzie "Ile szaleństwa, ile metody?".

Na ostatnim spotkaniu z tej serii psycholog i prawnik dr Bartłomiej Kucharzyk przedstawi sylwetkę jednego z klasyków psychologii, podróżnika i uczonego, prekursora badań nad inteligencją, Francisa Galtona.

Wykłady organizuje Centrum Kopernika, tradycyjnie będą się one odbywać w środy, o godz. 18.30 w księgarnio-kawiarni De Revolutionibus (ul. Bracka 14).

Jak zaznaczają organizatorzy, aktualna seria spotkań stanowi preludium do tegorocznego krakowskiego Festiwalu Kopernika (18-23 maja), podczas którego mowa będzie o różnych obliczach geniuszu.

Więcej o spotkaniach z cyklu "Granice Nauki" można znaleźć tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024