16.07.2020
PL EN
08.03.2015 aktualizacja 08.03.2015

Próchnica - choroba miliardów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 2,4 miliarda ludzi ma całym świecie cierpi na nieleczoną próchnicę zębów stałych – informuje „Journal of Dental Research”.

Jak wskazują eksperci, skala problemu wynika z alarmujących zaniedbań – metody zapobiegania i leczenia są dobrze znane.

Do próchnicy dochodzi, gdy działające w jamie ustnej kwasy rozpuszczają zewnętrzne warstwy zęba. Może to powodować silny ból, zakażenia, nieobecność w pracy, a w przypadku dzieci – opuszczanie zajęć w szkole oraz problemy rozwojowe.

Wyniki analiz wskazują, że problem nie dotyczy wyłącznie dzieci – to także choroba dorosłych. Nieleczona może prowadzić do powstawania ubytków, chorób dziąseł czy ropni.

Międzynarodowy zespół kierowany przez prof. Wagnera Marcenesa z Queen Mary University w Londynie przeanalizował 378 badań z lat 1990 – 2010 obejmujących około 4,7 mln osób. Na tej podstawie naukowcy obliczyli, że 2,4 miliarda ludzi ma nieleczoną próchnicę zębów stałych, zaś około 621 milionów dzieci – nieleczoną próchnicę zębów mlecznych. Co roku pojawia się ponad 190 milionów nowych zachorowań.

Podczas gdy w Wielkiej Brytanii z powodu nieleczonej próchnicy cierpi około 1/3 populacji, na szczególnie dotkniętej próchnicą Litwie odsetek ten jest ponad dwukrotnie wyższy – około 68 proc.

Jak wyjaśnia prof. Wagner, główną przyczyną próchnicy jest niewłaściwa dieta - duże ilości słodkich potraw napojów oraz częste sięganie po przekąski. Ponadto próchnica dorosłych jest lekceważona - akcje profilaktyczne kierowane są głównie do dzieci.(PAP)

pmw/ krf

Copyright © Fundacja PAP 2020