Ministerstwo Edukacji i Nauki

20.10.2021
PL EN
10.03.2015 aktualizacja 10.03.2015

Dwaj profesorowie AGH doktorami h.c. japońskiej uczelni

Rektor AGH prof. T. Słomka odbierający doktorat. Źródło: Biuro prasowe AGH Rektor AGH prof. T. Słomka odbierający doktorat. Źródło: Biuro prasowe AGH

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tadeusz Słomka i inny przedstawiciel tej szkoły wyższej – prof. Janusz Szmyd zostali doktorami honoris causa renomowanej japońskiej uczelni technicznej - Shibaura Institute of Technology (SIT). Jest to podsumowanie dekady współpracy obu szkół wyższych.

Jak poinformowało biuro prasowe AGH, wręczenie wyróżnień odbyło się na Akademii w ubiegłym tygodniu w trakcie wizyty delegacji tokijskiej uczelni w Krakowie.

Rektor AGH i pełnomocnik rektora ds. współpracy z Japonią prof. Szmyd otrzymali te wyróżnienia w uznaniu „wieloletnich zasług w rozwijaniu współpracy polsko-japońskiej”. Według biura prasowego AGH, były to dopiero trzecie i czwarte tego typu dyplomy przyznane przez SIT w 90-letnich dziejach japońskiej szkoły.

Okazją do wręczenia doktoratów h.c. była wizyta przedstawicieli SIT w Krakowie m.in. prezesa jej zarządu Hisaya Igarashi i prorektora prof. Akito Takasaki. Na krakowskiej Akademii trwa obecnie druga edycja polsko-japońskiej inicjatywy „Winter School AGH-SIT”. Bierze w niej udział 15 studentów tokijskiej uczelni, którzy wspólnie z koleżankami i kolegami z AGH przez dwa tygodnie pracują nad projektami związanymi z technologiami energetycznymi.

AGH współpracuje blisko z tokijską uczelnią od 10 lat. Kooperacja obejmuje nie tylko badania - głównie z dziedziny energetyki i inżynierii materiałowej - ale także wymianę studencką i wspólne kształcenie doktorantów (na podstawie umowy o podwójnym dyplomowaniu).

Shibaura Institute of Technology jest jednym z najważniejszych japońskich partnerów Akademii. Na tej prywatnej uczelni, której kampus zlokalizowany jest w centrum Tokio, studiuje ponad 8 tysięcy studentów.

Obecnie AGH współpracuje z dwunastoma japońskimi uczelniami (m.in. z uniwersytetami w Tokio, Hokkaido czy Kyushu), a także wieloma instytucjami i firmami z tego kraju. Naukowcy z Katedry Metrologii AGH stworzyli m.in. projekt układów scalonych do kamer japońskiej firmy Rigaku - jednego z najważniejszych producentów aparatury do badania składu i struktury materiałów oraz kontroli jakości produktów.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021