Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.10.2021
PL EN
20.03.2015 aktualizacja 20.03.2015

Całkowite zaćmienie Słońca nad archipelagiem Svalbard

PAP/EPA © 2015 / OLAV JON NESVOLD PAP/EPA © 2015 / OLAV JON NESVOLD

Na wyspach norweskiego archipelagu Svalbard na Oceanie Arktycznym piątkowe zaćmienie było szczególną atrakcją, ponieważ Księżyc całkowicie przesłonił tam Słońce, a dzięki bezchmurnej pogodzie to spektakularne zjawisko można było obserwować bez przeszkód.

W mieście Longyearbyen na Spitsbergenie ludzie wiwatowali i klaskali, gdy zapanowały ciemności i na niebie widoczna stała się korona słoneczna - zewnętrzna część atmosfery słonecznej, rozciągająca się miliony kilometrów od Słońca.

Mniej szczęścia mieli mieszkańcy Wysp Owczych (terytorium zależne Danii), gdzie zaćmienie Słońca też było całkowite, ale niestety niewidoczne z powodu gęstej warstwy chmur. Nie przeszkodziło to mieszkańcom miasta Thorshavn na wyspie Streymoy i tysiącom turystów w wiwatowaniu, gdy na kilka minut zrobiło się mniej jasno niż zwykle o tej porze.

Licząc na zobaczenie całkowitego zaćmienia Słońca, turyści, głównie Duńczycy, już przed kilku laty zarezerwowali sobie na 20 marca miejsca w hotelach na Wyspach Owczych. Chmury pokrzyżowały im plany i wielu nie ukrywało rozczarowania.

Svalbard i Wyspy Owcze były jedynymi obszarami lądowymi, na których piątkowe zaćmienie Słońca było całkowite. Poprzednie obserwowano w listopadzie 2012 roku w Australii, a następne - jak informuje amerykańska NASA - będzie w Indonezji w marcu 2016 roku.(PAP)

az/ ro/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021