07.07.2020
PL EN
07.04.2015 aktualizacja 07.04.2015

W czwartek początek zapisów na 15. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Fot. PAP/ Wojtek Szabelski 26.04.2009 Fot. PAP/ Wojtek Szabelski 26.04.2009

Blisko 150 wykładów, wycieczek, pokazów naukowych, warsztatów, pokazów filmowych, teatralnych i gier miejskich odbędzie się w ramach 15. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Odbędzie się on między 17 a 21 kwietnia, ale zapisy na niektóre wydarzenia ruszają już w czwartek 9 kwietnia.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki organizują Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

W ciągu kilku festiwalowych dni prezentowane będą osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta i regionu mają wyjątkową okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką i sztuką. Od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. Festiwal umożliwia poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego.

Festiwal zainauguruje debata "Czy Polska ma alternatywę dla energii z węgla?", która rozpocznie się w piątek, 17 kwietnia, o godz. 18. w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Wśród najważniejszych głównych imprez festiwalu znalazły się też: dyskusja "25 lat wolnej Polski - sukces czy porażka?", astronomiczny pokaz filmowy na czaszy toruńskiego radioteleskopu, a także wykład wyjaśniający tajemnicę najstarszej drukowanej książki kucharskiej z XV wieku, której historia związana jest z Mikołajem Kopernikiem i jego rodziną.

Wstęp na wszystkie imprezy Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki tradycyjnie jest bezpłatny, ale na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy, z kolei inne wymagają uzyskania specjalnej wejściówki. Dlatego dwie najważniejsze przedfestiwalowe daty to 9 i 15 kwietnia. Zapisy ruszą w czwartek 9 kwietnia, natomiast wejściówki będą rozdawane w środę 15 kwietnia w godz. 16.00-18.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa.

W programie ubiegłorocznej edycji znalazło się 170 imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów. Atrakcyjny program przyciągnął około 30 tys. uczestników, także spoza miasta, a nawet regionu. Wejściówki na imprezy z ograniczoną liczbą miejsc rozeszły się błyskawicznie - największą popularnością cieszyły się wycieczki do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu są dostępne na stronie: https://www.festiwal.torun.pl/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020