Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.07.2021
PL EN
16.04.2015 aktualizacja 16.04.2015

Podkarpackie/ Milion zł dla uniwersytetu od samorządu na kierunek lekarski

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Milion złotych przekazał zarząd woj. podkarpackiego Uniwersytetowi Rzeszowskiemu (UR) w związku z uruchamianiem od października br. kierunku lekarskiego. To znacząca kwota, ale potrzeby są jeszcze duże – zaznaczył rektor uczelni Aleksander Bobko.

W środę podpisana została umowa między marszałkiem województwa a rektorem UR.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że nie jest to ostatnia pomoc ze strony samorządu w związku z uruchamianiem kierunku lekarskiego na uniwersytecie. Przypomniał, że już wcześniej uczelni przekazana została m.in. działka, na której budowany jest Zakład Nauk o Człowieku.

„Wiemy jak kosztownym przedsięwzięciem jest uruchomienie kierunku lekarskiego. Rozwój uniwersytetu będzie dla nas priorytetem” - zadeklarował.

Ortyl dodał, że na ostatniej sesji sejmiku przekształcone zostały dwa szpitale w Rzeszowie w placówki kliniczne. „Wiąże się to z kolejnymi kosztami, ale wiemy, że będziemy mieć lepszą jakość świadczonych usług” - podkreślił.

Marszałek podał również dane, z których wynika, że dotychczas w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego rzeszowska uczelnia otrzymała 280 mln zł na różne projekty inwestycyjne.

Rektor UR mówił dziennikarzom, że obecnie priorytetem jest uzyskanie od ministra zdrowia limitu przyjęć na pierwszy rok kierunku lekarskiego. „Rozporządzenie o limitach jest zazwyczaj ogłaszane w sierpniu, ale zabiegamy, aby w naszym przypadku było to wcześniej. Mam obietnicę, że rozporządzenie będzie wydane w najbliższych tygodniach. To ostatni formalny akt, który postawi +kropkę nad i+ w naszych staraniach o uruchomienie kierunku” - powiedział Bobko.

Rzeszowska uczelnia wnioskuje do ministerstwa o przyznanie 60 miejsc na studiach stacjonarnych i tyle samo na niestacjonarnych. Według rektora koszt studiów niestacjonarnych na UR ma wynieść ok. 25 tys. zł rocznie.

Wśród inwestycji, jakie w najbliższym czasie będą ukończone w związku z uruchomieniem kierunku są m.in. Innowacyjne Centrum Medyczne, które będzie bazą laboratoryjną oraz Zakład Nauk o Człowieku, gdzie mieścić się ma m.in. prosektorium i zakład medycyny sądowej.

Rektor podkreślił, że trwa pozyskiwanie kadry naukowej. „Do tej pory zatrudniliśmy już ok. 15 nowych profesorów w związku z kierunkiem lekarskim” - dodał.

Na UR kształci się ok. 20 tys. studentów na ponad 40 kierunkach. Uniwersytet Rzeszowski powstał w 2001 r. z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Zamiejscowego Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

huk/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021