Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
27.04.2015 aktualizacja 27.04.2015

Kolejne „Funeralia lednickie” o relacji człowieka ze światem przyrody

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Jakiego rodzaju więzi łączyły człowieka ze światem przyrody przed wiekami? Na ile jego świadomość ekologiczna była ważniejsza od świadomości użytkowej? Człowiek i zwierzę – wróg czy przyjaciel? – m.in. na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy XVIII odsłony „Funeraliów lednickich”, które odbędą w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w dniach 13-14 maja. Chęć udziału w spotkaniu można zgłosić do końca kwietnia.

W zamyśle organizatorów „Funeralia Lednickie” mają mieć formę wykraczającą poza standardową konferencję naukową. Spotkanie określane jest jako „multidyscyplinarny warsztat naukowy”, gdyż wygłoszone przez wybitnych specjalistów wykłady mają na celu wywołanie dyskusji, która jest kwintesencją Funeraliów. Co roku w ramach konferencji spotykają się naukowcy, zajmujący się badaniem cmentarzysk i obrzędowością sepulkralną oraz wierzeniami i zwyczajami funeralnymi w pradziejach i czasach historycznych.

W tym roku inspiracją do dyskusji będzie podtytuł konferencji „Gdy umiera człowieka, umiera cały świat”. Postać człowieka zderzona zostanie ze światem przyrody, głównie reprezentowanym przez zwierzęta.

„Życiem człowieka kieruje rozumna celowość, w odróżnieniu od zwierzęcej konieczności. Funkcjonowanie w grupie, działania zespołowe, poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa stały się motorem postępu, początkiem wprowadzania norm i zasad społecznych” – czytamy w zaproszeniu przygotowanym przez dr. hab. Wojciecha Dzieduszyckiego i Jacka Wrzesińskiego, którzy wchodzą w skład komitetu naukowego przedsięwzięcia.

Planowana jest również refleksja nad rolą przyrody, zwłaszcza w kontekście XXI wieku, kiedy zdaniem organizatorów spotkania, w ogólnym mniemaniu jej rola w życiu jest marginalizowana. „Jednak czasami nasza świadomość się budzi – w poczuciu zagrożenia pokornie przyjmujemy wyższość wyalienowanej przyrody, z zadziwieniem konstatujemy naszą bezradność” – rozważają naukowcy.

Podobnie jak podczas poprzednich spotkań wspólnym mianownikiem wszystkich dyskusji i wystąpień będzie śmierć, która od tysięcy lat odbierana była i jest niejednoznacznie. Z jednej strony żywym trudno pogodzić się z utratą członka grupy, ale jednocześnie budziła się świadomość, iż należało pozbyć się już obcej jednostki – wokół takiej refleksji prowadzona będzie dyskusja.

Szczegółowy program spotkania dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Współorganizatorami przedsięwzięcia są również: Polskie Towarzystwo Antropologiczne i poznański oddział Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Podczas tegorocznych 18 Funeraliów Lednickich można będzie się zapoznać z wydawnictwem, w którym zebrano materiały z poprzednich edycji spotkania – „Cmentarzyska – relacje społeczne i międzykulturowe”.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024