21.09.2020
PL EN
06.05.2015 aktualizacja 06.05.2015

Archeologia w komiksie na wystawie w Sopocie

Fot.: Mat. prasowe MAG Fot.: Mat. prasowe MAG

Wystawa "Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia" po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego łączy archeologię z komiksem – pomysłodawcy zestawili ze sobą około 100 zabytków z różnorodnymi materiałami dotyczącymi twórcy "Kajka i Kokosza", Janusza Christy (1934-2008). Ekspozycja będzie czynna w Grodzisku w Sopocie – oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku – od 10 maja do końca roku.

Lokalizacja wystawy nie jest przypadkowa. Jak przekonują muzealnicy, skansen archeologiczny „Grodzisko w Sopocie” nieco przypomina zabudowania Mirmiłowa - legendarnego grodu Kajka i Kokosza. „Każdemu wielbicielowi jego twórczości +Grodzisko+ przypomni karty komiksu ze słowiańską krainą i puszczą pełną dzikiego zwierza, z mieszkańcami grodu Mirmiłowo, rządzonego przez kasztelana Mirmiła, strzeżonego przez dwóch dzielnych wojów, Kajka i Kokosza” – czytamy w zaproszeniu.

Podróż w czasie i poprzez świat fantazji Janusza Christy mają umożliwić prezentowane na wystawie cenne i wyjątkowe zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Najzabawniejsze sceny z komiksów zestawiono z opisem prawdziwych wydarzeń, jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju.

Jak wyjaśniają muzealnicy, ekspozycja z jednej strony ma charakter edukacyjny i jest skierowana do młodszego pokolenia zwiedzających, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresować ma dorosłych widzów, których komiks ten bawił i uczył przed laty.

Oddano również hołd autorowi, Januszowi Chriście, prezentując na wystawie jego oryginalne prace, szkice, książki oraz inne pamiątki po artyście, np. biurko czy przybory kreślarskie. Materiały komiksowe pochodzą ze zbiorów prywatnych m.in. dr. Tomasza Marciniaka, Wojciecha Łowickiego i archiwum rodzinnego Janusza Christy. Oryginalne plansze i pamiątki udostępniła natomiast wnuczka twórcy, Paulina Christa.

„Janusz Christa, Mistrz Polskiego Komiksu, przez lata zapraszał nas w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Jako mieszkaniec Sopotu Christa nie zapominał o Wybrzeżu. Wiele odniesień znajdziemy i na ten temat” – dodają muzealnicy.

Wystawie będą towarzyszyć w wakacje dwie większe imprezy. 19 lipca odbędą się „Urodziny Janusza Christy na Grodzisku”. To wtedy zaprezentowany zostanie katalog ekspozycji. Odbędzie się również spotkanie z wnuczką artysty oraz miłośnikami jego twórczości skupionymi wokół bloga „Na plasterki!!!”, warsztaty dla dzieci, prelekcje i pokazy dotyczące komiksu i archeologii. Druga impreza odbędzie się 28 sierpnia - w dniu Światowego Czytania Komiksu.

Kuratorem wystawy jest Paweł Marek Pogodziński z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020