Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.09.2021
PL EN
14.05.2015 aktualizacja 14.05.2015

Noc Muzeów na Mińskiej 65: policyjni technicy i urządzenia termowizyjne

Źródło: PAP Źródło: PAP

Niespodzianka przygotowana przez techników policyjnych oraz prezentacje urządzeń termowizyjnych i z dziedziny podczerwieni - przez firmę, która dostarczyła detektory do eksplorującej Marsa sondy Curiosity - to niektóre z atrakcji Nocy Muzeów na Mińskiej 65 w Warszawie.

W nocy z 16 na 17 maja, od godz. 18 do godz. 1 w budynku po dawnej drukarni, oglądać można będzie wystawę "Zadziwiające technologie!", na którą zaprasza zwiedzających Polska Agencja Prasowa. Wstęp wolny, dojazd - miejskim autobusem obwożącym zwiedzających po atrakcjach Nocy Muzeum; wystarczy wysiąść na przystanku Drukarnia PAP.

Wszystkich tych, których interesują przemiany technologiczne dokonane na przestrzeni lat oraz udział Polaków w tych przemianach, czeka prawdziwa gratka - własne osiągnięcia zaprezentują im firmy, instytucje oraz wynalazcy. Można będzie dotykać eksponatów, bawić się nimi, a także rozmawiać z ekspertami i zadawać im pytania.

W programie - m.in. niespodzianka przygotowana przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, które zaprezentuje najnowsze techniki badawcze stosowane na miejscach przestępstw. "Na Mińskiej 65 powstaje właśnie instalacja symulująca rzeczywiste miejsce zdarzenia. Zwiedzający będą mieli możliwość osobiście przyjrzeć się czynnościom prowadzonym na miejscu przestępstwa. Pracownicy CLKP, wspierani przez najnowocześniejsze technologie, przeprowadzą symulowane oględziny miejsca zdarzenia" - tłumaczą organizatorzy.

Do najciekawszych elementów wystawy "Zadziwiające technologie!" należeć też będzie prezentacja polskich urządzeń termowizyjnych oraz z dziedziny podczerwieni przez Vigo System. Jest to polska firma z Ożarowa Mazowieckiego, która wyprodukowała dla NASA detektory podczerwieni, zamontowane następnie w spektrometrach automatycznej sondy Curiosity, która w 2012 r. wylądowała na powierzchni Marsa - aby badać planetę w ramach misji Mars Science Laboratory.

Łazik Curiosity (ang. ciekawość), potrafiący pokonywać przeszkody o wysokości do 65 cm i podróżować do 200 metrów dziennie, "otrzymał zadanie" eksplorowania powierzchnię czerwonej planety przez 98 tygodni: badania geologii Marsa i promieniowania docierającego do powierzchni planety (np. promieniowania kosmicznego), a także monitorowania klimat i sprawdzenia, czy na czerwonej planecie występowały kiedyś warunki sprzyjające życiu.

Zainteresowani medycyną - i nie tylko oni - będą mogli dowiedzieć się m.in. tego, jakie jest zastosowanie druku 3D w medycynie. Wyjaśnią to specjaliści z Politechniki Warszawskiej (Grupa Biomateriałów).

O swoich osiągnięciach opowiedzą zwiedzającym także m.in. młodzi wynalazcy ze Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, którzy pokażą swoje projekty, np. latarkę dla niewidomych.

Podczas Nocy Muzeów na Mińskiej 65 spotkać będzie można również przedstawicieli Redakcji PAP Foto, prezentujących "najlepsze zdjęcia z powietrza!". Będzie można zobaczyć latającego drona i jednocześnie podejrzeć na ekranie to, co widzi operator-fotograf.

Organizatorem Nocy Muzeów na Mińskiej 65 jest Polska Agencja Prasowa, mecenasem muzycznym - Antyradio. Patroni medialni wydarzenia to: Blomedia.pl, coolhunters.pl, Crazy Nauka, Dziennik Internautów, Gdzieco.pl, Going., Okno na Warszawę, studentnews.pl, Via City Map, Warszawa naszemiasto.pl, Warszawa w Pigułce, waw4free - w Warszawie za darmo.

PAP - Nauka w Polsce

jp/ bk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021