21.09.2020
PL EN
27.05.2015 aktualizacja 27.05.2015

Polacy nagrodzeni na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Malezji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dwa medale złote, 11 srebrnych i 10 brązowych otrzymała Polska na 26. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków ITEX 2015 w Kuala Lumpur w Malezji - poinformowało PAP Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (SPWiR).

Wystawa ITEX 2015 w Malezji trwała od czwartku do soboty (21-23 maja). Zaprezentowano na niej ponad tysiąc innowacji z 20 państw. Na polskim stoisku, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, znalazło się ponad dwadzieścia rozwiązań z jednostek sfery nauki i przemysłu.

W ramach głównego konkursu wystawy ITEX 2015 polskie rozwiązania otrzymały medale: 2 złote, 11 srebrnych i 10 brązowych oraz dyplomy. Ponadto otrzymały liczne wyróżnienia i nagrody specjalne.

Złoto trafiło do zespołów z Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) i Instytutu Mechaniki Górotworu PAN. Srebrne medale przyznano m.in. zespołom z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, Instytutu Maszyn Matematycznych, WAT, Instytutu Nafty i Gazu, Politechniki Śląskiej, Instytutu Włókiennictwa i Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju.

Pełna lista medali i nagród z ITEX 2015 znajduje się na stronie internetowej.  

"Polskie rozwiązania cieszyły się zainteresowaniem zarówno wśród osób zwiedzających wystawę, jak i przedstawicieli firm i przedsiębiorstw przemysłowych. Zadawali oni bardzo wiele szczegółowych pytań dotyczących zasad funkcjonowania innowacji prezentowanych na polskim stoisku, a także niejednokrotnie prosili o wskazanie możliwości nawiązania bezpośredniego kontaktu z ich twórcami" - informuje SPWiR.

Wystawa ITEX gromadzi innowacje z dwóch kontynentów i stanowi platformę komunikacji pomiędzy wynalazcami. Z roku na rok ITEX cieszy się coraz większym zainteresowaniem środowisk biznesowych. Uczestnictwo w tej wystawie dało początek komercjalizacji ponad tysiącowi rozwiązań.

Wystawę odwiedziło ponad 12 tys. gości z 43 krajów. Swoje rozwiązania przedstawiali przedstawiciele środowiska naukowego, instytutów badawczych, przemysłu i grup biznesowych. Inżynieria, przemysł, informatyka, elektronika, architektura i budownictwo, medycyna, rolnictwo, transport, ochrona środowiska lub bezpieczeństwo - to najpopularniejsze spośród kategorii prezentowanych innowacji.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2020