Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
12.06.2015 aktualizacja 12.06.2015

Rzymscy legioniści i barbarzyńcy wojowie w Karpackiej Troi

Fot. PAP/ Darek Delmanowicz 30.09.2012 Fot. PAP/ Darek Delmanowicz 30.09.2012

Rzymscy legioniści oraz barbarzyńcy wojownicy w najbliższy weekend spotkają się w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie). Ich służbę i życie codzienne przedstawią liczące ponad 50 osób grupy rekonstrukcyjne.

"Zaplanowana na sobotę i niedzielę impreza plenerowa jest kolejną z trwającego od trzech lat cyklu +Od Troi po Bałtyk+. Jego celem jest przypomnienie życia ludów od epoki brązu po wczesne średniowiecze w przestrzeni terytorialnej między Morzem Śródziemnym a Morzem Bałtyckim" - powiedział w piątek PAP dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

Skansen w Trzcinicy jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.

W trakcie tegorocznej edycji zaplanowano m.in. pokazy uzbrojenia legionisty rzymskiego i musztry rzymskiej a także prezentacje mody Rzymian i barbarzyńców oraz pokaz walk gladiatorów. Kulminacyjnym punktem weekendu będzie bitwa rzymskich legionistów z barbarzyńskimi wojownikami. "Oprócz obozu legionistów rzymskich turyści będą mogli zobaczyć także antyczny salon piękności, czy starożytny warsztat szewski. Mogą też poznać przysmaki rzymskiej kuchni" – wyliczył Gancarski.

W poprzednich edycjach cyklu "Od Bałtyku do Troi" prezentowano życie i obyczaje m.in. Wikingów i Madziarów. Gancarski podkreślił, że "już 4 tys. lat temu w Trzcinicy tętniło życie i rozwijał się handel; m.in. bursztyn znad Bałtyku wymieniano na wyroby z miast basenu Morza Śródziemnego".

W początkach epoki brązu w Trzcinicy zbudowano osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą, fosą; przy jej budowie jako fortyfikacji obronnej wykorzystano naturalną stromizną stoków. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała tam ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

Potem między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tutaj ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Natomiast między VIII a XI stuleciem znajdował się tam centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. ubiegłego stulecia archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje powierzchnię 8 ha, na której znajduje się m.in. ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Istniejącą od czterech lat Karpacką Troję odwiedziło już ponad 200 tys. osób.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024