22.10.2019
PL EN
01.07.2015 aktualizacja 01.07.2015

Wybitnym studentom-badaczom przyznano Diamentowe Granty

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 14 mln zł otrzymają studenci-badacze na realizację swoich projektów naukowych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozstrzygnęło w środę konkurs "Diamentowy Grant" i przyznało 78 stypendiów. Otwierają one drogę do szybszego doktoratu.

To już czwarta edycja konkursu „Diamentowy Grant” resortu nauki. W 2015 roku finansowanie otrzyma 78 projektów naukowych realizowanych przez wybitnych studentów w polskich uczelniach i instytutach PAN. Wyróżnieni młodzi badacze reprezentują trzy obszary nauk: humanistyczne i społeczne, przyrodnicze i medyczne oraz ścisłe i techniczne. Studenci otrzymają na realizację swoich projektów ponad 14 mln zł. Nowością czwartej edycji konkursu było umożliwienie aplikowania o Diamentowe Granty polskim studentom, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia za granicą.

"Nasze programy dają młodym szanse na dobry start w akademickiej przygodzie. Wspieramy naukowców, studentów, innowatorów. Diamentowy Grant to unikalny program, który na wczesnym etapie pomaga w pracy nad własnymi projektami naukowymi. Daje on niepowtarzalną szansę na odkrycie talentów badawczych, wyłowienie prawdziwych diamentów polskiej nauki – powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Wyróżnienie w tym konkursie dla młodego naukowca ma podwójną wartość. Daje mu niezależność finansową i możliwość zdobycia doświadczenia w kierowaniu projektem badawczym pod okiem doświadczonych opiekunów. To też doskonały sposób na przyspieszenie ścieżki kariery naukowej i rozpoczęcia pracy nad doktoratem tuż po licencjacie lub po trzecim roku studiów".

Laureaci konkursu otrzymują nawet do 200 tys. zł na wydatki związane z prowadzeniem badań z różnych dziedzin nauki, a także na swoje miesięczne wynagrodzenie w wysokości minimum 2,5 tys. zł.

W czwartej edycji liderką rankingu, która zdobyła maksymalną liczbę punktów za swój projekt, jest Żaneta Matuszek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Młoda uczona będzie badać wpływ wolnych rodników na komórki drożdży.

Inne wyróżnione projekty dotyczą m.in. zastosowana talidomidu w przeciwnowotworowej terapii fotodynamicznej, zmian klimatycznych w Arktyce, badań własności optycznych i transportowych grafenu czy diagnozy stanu ochrony danych osobowych w Internecie.

Tematy badań oceniane były przez ekspertów przede wszystkim pod kątem ich wartości naukowej. Komisja pod uwagę brała też osiągnięcia studenta. Wpływ na ocenę miała również zasadność planowanych kosztów oraz możliwość realizacji projektu.

Wśród laureatów poprzednich edycji Diamentowego Grantu, którzy wykorzystali możliwości, jakie daje im to wyróżnienie, jest Mateusz Sobolewski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. "Diamentowy Grant był kamieniem milowym w moim rozwoju jako człowieka i młodego naukowca, przypieczętował dotychczasową pracę oraz umożliwił realizację marzeń. Gdyby nie to wyróżnienie moja kariera potoczyłaby się zupełnie inaczej. Otrzymanie go stało się dla mnie powodem do wykonania kolejnych kroków, uwierzenia we własne możliwości i oddanie się nauce" – stwierdził Mateusz Sobolewski. Młody naukowiec dodał, że dzięki grantowi udało mu się wyjechać do wielu ośrodków naukowych, w tym do Harvardu i na Yale, nawiązać kontakty naukowe i uzyskać inspirację do tworzenia prac w Polsce.

Przykładem kolejnego sukcesu naszego konkursu jest Maciej Grzelczyk, który stworzył niemal kompletną fotograficzną bazę danych bezcennej sztuki naskalnej wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w rejonie Kondoa w Tanzanii oraz odkrył dotąd nieznane malowidła.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2019