24.01.2021
PL EN
08.08.2015 aktualizacja 08.08.2015

Koń robi miny jak człowiek

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzięki podobnym do ludzkich mięśniom „twarzy” konie także mogą się porozumiewać za pomocą mimiki – informuje PLOS ONE.

W ramach Equine Facial Action Coding System (EquiFACS) naukowcy z Sussex współpracujący z kolegami z University of Portsmouth oraz Duquesne University zidentyfikowali u koni 17 ruchów mięśni twarzy. U ludzi znaleziono ich 27, u szympansów 13, a u psów -16.

Przeanalizowane zostały nagrania wideo obrazujące cały zakres naturalnych zachowań koni, naukowcy zajęli się również anatomią - mięśniami odpowiedzialnymi a poszczególne ruchy. Dzięki mięśniom działającym na nozdrza, wargi czy oczy konie są w stanie przybrać znaczący „wyraz twarzy” - podobnie jak ludzie oraz szympansy.

Jak zaznaczyła główna autorka, dr Jennifer Wathan, dla koni najważniejszy jest zmysł wzroku – widzą lepiej niż udomowione koty czy psy. Jednak chociaż „koń jaki jest, każdy widzi”, dotychczas niewiele uwagi poświęcano mimice tych zwierząt, która okazała się bogata, złożona i w dużej mierze podobna do ludzkiej. „Pomimo różnic w strukturze twarzy pomiędzy ludźmi a końmi, jesteśmy w stanie zidentyfikować pewne podobieństwa w odniesieniu do ruchów warg oraz oczu. Obecnie staramy się zbadać, jak mają się one do stanów emocjonalnych.”

Jak wskazała współautorka, prof. Karen McComb, dotychczas sądzono, że im dalsze ewolucyjnie od człowieka jest jakieś zwierzę, w tym mniejszym stopniu wykorzystuje ono mimikę. Jednak EquiFACS dowodzi, że konie, których społeczna struktura jest płynna i złożona posługują się mimiką pod wieloma względami podobną do spotykanej u wielu zwierząt oraz ludzi. To kolejny dowód, że czynniki społeczne wpływają na ewolucję ekspresji.

Dzięki EquiFACS możliwe będzie lepsze poznanie relacji społecznych wśród koni, co może się przydać na przykład weterynarzom. (PAP)

pmw/ krf/

Copyright © Fundacja PAP 2021