Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
28.08.2015 aktualizacja 28.08.2015

W Świętokrzyskiem powstaje marsjańskie pole

Źródło: Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne Źródło: Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne

27 drużyn z całego świata, które na początku września będą rywalizowały w zawodach European Rover Challenge, już nadaje ostatnie szlify swoim łazikom. Tymczasem miejsce zawodów coraz bardziej przypomina powierzchnię Marsa - zwieziono na nie już tony czerwonej ziemi.

European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez studenckie zespoły. Ich druga edycja odbędzie się 5 i 6 września na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu w gminie Chęciny.

Ostatecznie weźmie w niej udział 27 drużyn z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu czy Indii. Polskę reprezentować będzie 13 zespołów. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie i zbudowanie łazika marsjańskiego, który zmierzy się w pięciu konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby, naprawach serwisowych czy dostarczeniu pakietu medycznego rannemu astronaucie.

Konkurencje rozgrywane będą na polu przypominającym powierzchnię Marsa. Dlatego, aby strefa zawodów wyglądała niczym powierzchnia Czerwonej Planety, na miejsce zwieziono już kilka ton czerwonej ziemi. Organizatorzy sprowadzili ją z kopalni odkrywkowej Józefka w Górnie, która jest jednym z partnerów wydarzenia.

ERC to nie tylko zawody robotów marsjańskich. Oprócz konstrukcji studenckich na dodatkowym torze swoje zastosowanie zaprezentują profesjonalne roboty, wykorzystywane przez wojsko czy policję. W strefie pokazów naukowo-technologicznych zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentację humanoida NAO – robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie.

Wśród gości wydarzenia znalazł się m.in. Harrison Schmitt – wybitny geolog – profesor uniwersytecki i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17 i jako ostatni dotąd człowiek chodził po Księżycu. Zorganizowana zostanie również wideokonferencja z Andy Weirem, autorem powieści "Marsjanin", na podstawie której realizowany jest film w reżyserii Ridleya Scotta i główną rolą Matta Damona.

Konkurs konstruktorów European Rover Challenge po raz pierwszy zorganizowano rok temu również w Podzamczu. W pierwszej edycji ERC udział wzięło 10 drużyn z czterech kontynentów. Zwyciężył zespół z Politechniki Wrocławskiej z łazikiem Scorpio.

W zamyśle organizatorów ERC miał być europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych (Utah) znanej już w świecie nauki imprezy University Rover Challenge. Jak się okazało zainteresowanie drugą edycją odbywających się w Polsce zawodów dorównuje temu, jakie towarzyszy amerykańskiemu turniejowi.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021