Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
09.09.2015 aktualizacja 09.09.2015

Siedem polskich łazików w pierwszej dziesiątce European Rover Challenge

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

W pierwszej dziesiątce najlepszych łazików, które walczyły w zawodach European Rover Challenge znalazło się aż siedem zespołów z Polski. Najlepszy z nich zespół #next z Politechniki Białostockiej wywalczył 420,2 pkt. i zajął drugie miejsce. Na pierwszym i trzecim znalazły się drużyny z Kanady. Na dziesiątym zespół ze Stanów Zjednoczonych.

Najlepsze trzy zespoły poznaliśmy w niedzielę podczas zakończenia w Podzamczu drugiej edycji zawodów European Rover Challenge. W kolejnych dniach na stronach internetowych konkursu opublikowano szczegółowe wyniki, uzyskane przez drużyny z całego świata.

Zwycięska drużyna z kanadyjskiego University of Saskatchewan zdobyła 456,5 pkt. Zajmujący drugie miejsce łazik #next z Politechniki Białostockiej wywalczył 420,2 pkt. Plasująca się na trzecim miejscu drużyna z kanadyjskiego McGill University uzyskała 367,8 pkt.

Na kolejnych miejscach znalazło się aż sześć polskich drużyn. PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej otrzymał 320,7 pkt; zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej 269,5 pkt; drużyna Continuum z Wrocławia 265 pkt; opolski Kameleon uzyskał 246,5; kielecki zespół FUPLA wywalczył 243,5 pkt., a Cud Team z Poznania 236 pkt. Na dziesiątym miejscu znalazła się amerykańska drużyna Mars Rover Design Team, która w pięciu konkurencjach zdobyła 233,4 pkt.

European Rover Challenge to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez studenckie zespoły. Druga edycja konkursu odbyła się na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu w gminie Chęciny.

Zadaniem uczestników było zaprojektowanie i zbudowanie łazika marsjańskiego, który zmierzy się w pięciu konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby, naprawach serwisowych czy dostarczeniu pakietu medycznego rannemu astronaucie.

ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych (Utah) znanej już w świecie nauki imprezy University Rover Challenge. ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 roku również w Podzamczu. W pierwszej edycji zawodów udział wzięło 10 drużyn z czterech kontynentów. Zwyciężył zespół z Politechniki Wrocławskiej z łazikiem Scorpio.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia był serwis PAP - Nauka w Polsce.

Szczegółowe wyniki zawodów są dostępne na stronie internetowej. 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024