Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.12.2021
PL EN
12.09.2015 aktualizacja 12.09.2015

„Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy” – wystawa w Jeleniewie

Wojownicy z grupy rekonstrukcyjnej Pera Sudinoi-Synowie Jaćwieży. Fot. H. Stojanowski Wojownicy z grupy rekonstrukcyjnej Pera Sudinoi-Synowie Jaćwieży. Fot. H. Stojanowski

O najpotężniejszym plemieniu pruskim, które zamieszkiwało północno-wschodnie tereny obecnej Polski od VIII do XIII wieku, dziś niemal zupełnie zapomniano. Tylko dzięki wieloletniej pracy archeologów możliwe stało się poznanie okrytych legendami Jaćwingów.

Jej efekty będzie można obejrzeć od 18 września w Jeleniewie (woj. podlaskie), miejscowości położonej w pobliżu prowadzonych wykopalisk.

Ekspozycję przygotowano w ramach projektu „Polsko-Norweska Inicjatywa Nowoczesnego Konserwatorstwa Archeologicznego «Archeologia Jaćwieży»”. Celem naukowców jest pozyskanie jak największej liczby informacji na temat dwóch dużych jaćwieskich ośrodków grodowych – w Szurpiłach i w Skomacku Wielkim. To w pobliżu tej pierwszej miejscowości będzie można obejrzeć specjalnie przygotowaną przez archeologów wystawę, prezentującą zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich w świetle odkryć archeologicznych i najnowszych ustaleń historyków.

"Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów, zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki. Klęska Jaćwingów, wyludnienie i podział zajmowanego przez nich terenu doprowadziły do stopniowego zaniku pamięci o tym walecznym plemieniu. Najnowsze odkrycia potwierdzają militarny charakter kultury tego ludu oraz przede wszystkim przywołują go z mroków zapomnienia” – czytamy w zaproszeniu kuratorów wystawy dr. Marcina Engela i Cezarego Sobczaka z Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Jaćwież była najdalej na wschód wysuniętym terytorium plemiennym wczesnośredniowiecznych Prusów. Jej ziemie położone były częściowo w granicach współczesnej Polski, m.in. na Suwalszczyźnie i w okolicach Augustowa. Dzieje tego regionu są dobrze rozpoznane archeologiczne dla okresu wpływów rzymskich i okresu wędrówek ludów. Jednak do niedawna sytuacja kulturowa we wczesnym średniowieczu (IX-XIII w.) był dla badaczy zagadką. Sytuację tę zmieniły m.in. badania kompleksu osadniczego w Szurpiłach.

Na wystawie będzie można obejrzeć blisko 150 zabytków, głównie broni i elementów oporządzenia wojowników, ale także ozdób jaćwieskich, pochodzących ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Do najciekawszych zabytków pokazywanych na wystawie należą elementy hełmu stożkowego, wikiński grot włóczni oraz efektowny spiralny naszyjnik brązowy.

Wystawa będzie czynna od dnia 18 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jeleniewie i potrwa do 11 października. Otwarcie ekspozycji w tej miejscowości połączone będzie z uroczystością nadania Izbie Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach imienia zasłużonych badaczy plemion pruskich prof. Łucji i prof. Jerzego Okulicz-Kozarynów.

Następnie wystawa będzie prezentowana w Ełckim Centrum Kultury od 19 października do 15 listopada br. i kolejno w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie w grudniu 2015 i styczniu 2016 r. Później trafi do Norwegii i będzie można ją obejrzeć w Borre oraz w Kristiansand.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021