Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
30.09.2015 aktualizacja 30.09.2015

Naukowcy: produkty z Chin nie służą środowisku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przedmioty wyprodukowane w Chinach są związane ze znacznie większymi emisjami dwutlenku węgla, niż identyczne dobra produkowane w innych miejscach na świecie - twierdzą naukowcy. Swoje wyliczenia prezentują w "Nature Climate Change".

"Nieprawdopodobny wzrost chińskiej produkcji w okresie ostatnich ponad 15 lat wywindował gospodarkę światową na nowe wyżyny i zaopatrzył konsumentów z krajów rozwiniętych w potężne ilości dóbr słabszej jakości - zauważa jeden z autorów publikacji, Steven J. Davis z University of California w Irvine (USA). - A to wszystko dociera do nas pokaźnym kosztem środowiska".

Dużą intensywność chińskich emisji (ilość CO2 emitowanego na każdy dolar produkowanych dóbr) naukowcy przypisują przestarzałym procesom produkcyjnym i uzależnieniu tego kraju od węgla.

"Związane z chińskim eksportem emisje CO2 są duże nie tylko dlatego, że kraj ten eksportuje mnóstwo towarów albo specjalizuje się w energochłonnych gałęziach przemysłu - ale dlatego, że tamtejsze technologie produkcji są mało zaawansowane, i dlatego, że w zakresie uzyskiwania energii Chiny polegają głównie na węglu" - mówi współautor publikacji, Klaus Hubacek z University of Maryland.

W swoim wcześniejszym badaniu Davis wykazał, że wytwarzając produkty w krajach takich jak Chiny (gdzie gospodarka opiera się na taniej sile roboczej), kraje rozwinięte wykorzystują nie tylko zagraniczną siłę roboczą, ale też pozostawiają zagranicy problem skażenia środowiska, związanego z funkcjonowaniem przemysłu. Nowa publikacja pokazuje, że konsumpcja dóbr "made in China" w krajach o gospodarkach zaawansowanych może przyspieszać globalne zmiany klimatu - problem, który nie zna granic i dotyczy wszystkich jednakowo.

W badaniu naukowcy zwrócili szczególną uwagę na te części Chin, gdzie trwa intensywna emisja. Huty stali, przetwórstwo minerałów czy zakłady petrochemiczne w regionach takich, jak Mongolia Wewnętrzna, Ningxia, Kuejczou, Junnan i Shanxi to niektóre z chińskich ośrodków najbardziej zanieczyszczające środowisko.

Davis i jego współpracownicy sugerują, że kraje rozwinięte powinny podjąć działania, których celem jest zmniejszenie skażenia węglem (np. pomagając unowocześnić procesy produkcyjne w tych okolicach).

"Te analizy mogą pomóc chińskim politykom i w skali międzynarodowej rozpoznać te gałęzie przemysłu i prowincje, w których propagowanie praktyk i urządzeń bardziej wydajnych pod względem energetycznym mogą przynieść najlepszy efekt, przekładający się na zmniejszenie emisji CO2" - mówi główny autor pracy, Zhu Liu z Harvardu i z California Institute of Technology. (PAP)

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024