24.01.2021
PL EN
02.10.2015 aktualizacja 02.10.2015

Pan Photon ma szansę wkroczyć na rynek

Marcin Joka, Michał Bogucki, Michał Grześ i Krzysztof Dziemiańczuk z robotem Photon. Źródło: Pol. Białostocka Marcin Joka, Michał Bogucki, Michał Grześ i Krzysztof Dziemiańczuk z robotem Photon. Źródło: Pol. Białostocka

Pan Photon, czyli niewielki robot zintegrowany z aplikacją mobilną, który uczy dzieci programowania, do tej pory podbijał serca testujących go dzieci. Teraz wynalazek studentów Politechniki Białostockiej ma szansę podbić rynek, bo wsparły go fundusz inwestycyjny i białostocka uczelnia.

"Popularny +Pan Photon+ podbija serca wszystkich, którzy mieli okazję uczestniczyć w pierwszych testach. Photon oferuje trzy poziomy: uczenie się, zabawę oraz tryb wieloosobowy" - informuje Politechnika Białostocka.

W pierwszym trybie specjalnie przygotowana aplikacja na urządzenia mobilne stawia przed użytkownikiem zadania, które rozwijają logiczne myślenie i uczą podstaw programowania. Wraz z postępem kompetencji użytkownika, robot również się rozwija i odkrywa kolejne umiejętności. Drugi tryb to zabawa. Dzieci mogą tworzyć dowolne programy w pełni wykorzystując odkryte możliwości robota. Trzeci tryb to rozgrywka wieloosobowa. Młodzi użytkownicy mogą współpracować i rywalizować z innymi posiadaczami robota w różnego typu konkurencjach.

Projekt współtworzą studenci Politechniki Białostockiej: Michał Bogucki, Krzysztof Dziemiańczuk, Michał Grześ, Marcin Joka oraz Maciej Kopczyński – nauczyciel akademicki z Wydziału Informatyki PB.

Obecnie zespół pracuje nad czwartym prototypem robota, który weźmie udział w pilotażach w szkołach podstawowych. Pieniądze w jego rozwój zainwestuje fundusz Xplorer Fund S.A. Z kolei Politechnika Białostocka będzie partnerem merytorycznym, wspierającym swoich studentów w działalności na rynku edukacyjnym. 1 października list intencyjny w tej sprawie podpisali rektor PB prof. Lech Dzienis i kierujący projektem student Wydziału Informatyki - Marcin Joka.

"Podpisanie listu jest niezwykle istotnym krokiem w realizacji naszego projektu. Cieszymy się, że tworząc własny produkt możemy to robić wspólnie z Politechniką" - mówił Joka podczas spotkania w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości i Wybranych Nowych Technologii Politechniki Białostockiej. Michał Grześ podkreślił, że studenci chcą sami stworzyć miejsca pracy i zależy im na tym, by swoją firmę rozwijać właśnie w Białymstoku.

"Ten projekt ma szansę stać się produktem dostępnym na rynku. To jest przykład wykorzystania wiedzy w sposób praktyczny" - powiedział rektor uczelni prof. Lech Dzienis i podkreślił, że uczelnia będzie wspierać studentów także merytorycznie.

Piotr Sławski, reprezentujący Fundusz Xplorer Fund S.A. podkreślił, że robota stworzył "świetny zespół młodych, inspirujących ludzi". "Wierzymy w ten pomysł i widzimy realne szanse na wdrożenie go na większą skalę. Potencjał i możliwości młodych ludzi wyraźnie rosną z roku na rok. Bardzo ważne, aby stworzyć im odpowiednie środowisko do rozwoju" - podkreślił Piotr Sławski.

Photon wygrał w tym roku finały krajowe największego konkursu technologicznego dla studentów Microsoft Imagine Cup 2015 w kategorii World Citizenship. Wcześniej zespół Photona tryumfował również w lokalnym konkursie Podlaski Akcelerator Innowacji.

W czerwcu Photon reprezentował Politechnikę Białostocką na Targach „Greater Region Business Days 2015" organizowanych przez Izbę Handlową Wielkiego Księstwa Luksemburg. W listopadzie będzie pokazywany na Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii INNOVA 2015 w Brukseli.

Więcej informacji na temat pana Photona można znaleźć na stronie: http://www.meetphoton.com/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021