14.08.2020
PL EN
08.10.2015 aktualizacja 08.10.2015

Prof. Jaworski: oczekiwaliśmy Nobla dla Modricha

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W gronie naukowców często dyskutowaliśmy o tym, że Paul Modrich, powinien otrzymać Nagrodę Nobla. To człowiek o niezwykłych dokonaniach i wielkiej skromności - powiedział PAP prof. Adam Jaworski.

W środę w Sztokholmie Komitet Noblowski ogłosił, że Modrich wraz z Tomasem Lindahlem i Azizem Sancarem zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za badania mechanizmów naprawy DNA.

"W gronie naukowców spodziewaliśmy się i dyskutowaliśmy o tym, że Modrich powinien otrzymać Nagrodę Nobla. To niezwykły człowiek, o niezwykłych dokonaniach, a przy tym wielkiej skromności, dobroci dla doktorantów, studentów" - powiedział PAP biochemik, biolog molekularny, emerytowany profesor Uniwersytetu Łódzkiego - Adam Jaworski ze Społecznej Akademii Nauk.

"Osobiście bardzo się cieszę, bo spotykałem prof. Modricha wielokrotnie. Byłem u niego w laboratorium, był recenzentem moich prac. Jako recenzent promował moje autorskie prace, które publikowałem w Stanach Zjednoczonych" - dodał prof. Jaworski.

Jak wspominał, kiedy pracował na University of Alabama w amerykańskim Birmingham, od swojego przełożonego prof. Roberta D. Wellsa usłyszał: jedź do prof. Modricha i pokaż mu wyniki swoich badań, on je oceni, to znacząca postać naukowa. "To były dość kontrowersyjne wyniki. Poleciałem. Przedstawiłem w jego laboratorium wykład, wysłuchał moich wyników, dyskutował ze mną, miał kilka uwag, a wkrótce ta moja praca została opublikowana. Wielokrotnie pisałem później artykuły na temat mechanizmów reparacji DNA. Zawsze mile wspominam tamtą wizytę i cieszę się dziś ogromnie" - podkreślił rozmówca PAP.

Jaworski przypominał, że Modrich odkrył jeden z niezwykle ważnych systemów naprawy DNA - system naprawy błędów replikacji DNA. "To niezwykle ważne mechanizmy, które są związane z wieloma chorobami. Uszkodzenie mechanizmów naprawy DNA destabilizuje ludzki gen. Wiele chorób genetycznych, nowotworowych, neurodegeneracyjnych jest związanych pośrednio czy bezpośrednio z uszkodzeniem mechanizmów naprawy DNA" - wyjaśnił naukowiec.

Przypomniał, że prace nad poznaniem mechanizmów naprawy błędów uszkodzeń DNA w różnych chorobach genetycznych człowieka kontynuują też polscy naukowcy. Jedną z nich jest Anna Płuciennik, która jest bezpośrednią wychowanką Modricha i pracuje jako profesor w USA. "Wiedza i dorobek Modricha ma przełożenie także na Polskę" - podkreślił prof. Jaworski.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/ woj/

Copyright © Fundacja PAP 2020