Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
08.10.2015 aktualizacja 08.10.2015

Katowice/ Prof. Bogusław Fiedor doktorem honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Bogusław Fiedor, wybitny polski ekonomista, specjalizujący się w ekonomii środowiska, historii myśli ekonomicznej oraz mikroekonomii odebrał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Uroczystość odbyła się w trakcie inauguracji nowego roku akademickiego. Studia w Uniwersytecie Ekonomiczym - jednej z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku - rozpoczęło na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych ponad 11 tys. studentów.

Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Fiedor otrzymał m.in. za zasługi w rozwoju nauk ekonomicznych, a także stworzenie fundamentów współczesnej polskiej szkoły ekonomii środowiska i zasobów naturalnych. Uczelnia doceniła również aktywną działalność organizacyjną profesora na rzecz szkolnictwa wyższego i polskiej nauki.

"Znakomita katowicka uczelnia wyróżnia mnie w tak wyjątkowo dostojny sposób, (...) w uznaniu tego co przez całe życie dorosłe robiłem z wielką przyjemnością i co sprawiało mi radość, chociaż nierzadko było to związane z ciężką pracą i trudnościami" - powiedział prof. Fiedor.

Po uroczystości posadził dąb swojego imienia w Alei Dębów Doktorów Honoris Causa, która powstała na terenie kampusu uczelni.

Prof. dr hab. Bogusław Fiedor urodził się 26 czerwca 1946 roku we Wrocławiu. W tym mieście w 1970 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej (obecnie Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu), uzyskując tytuł magistra. W tej samej uczelni w 1975 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, a następnie stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. W 1991 roku otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Od ponad 40 lat pozostaje silnie związany z wrocławską uczelnią. Od 1991 roku do chwili obecnej kieruje Instytutem Ekonomii (był również twórcą i kierownikiem Katedry Ekonomii Ekologicznej). Przez dwie kolejne kadencje w latach 2005-2012 pełnił funkcję rektora. Obecnie sprawuje urząd prorektora ds. współpracy z zagranicą.

Jest autorem ponad czterystu prac publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach. Prowadził również zajęcia m.in. w Virginia Polytechnic Institute and State University, University of Richmond.

Jest członkiem licznych instytucji i towarzystw naukowych w kraju i za granicą w tym m.in.: Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Był także konsultantem i członkiem misji Banku Światowego.

Był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach powstał w grudniu 1936 roku, a 11 stycznia 1937 roku odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego. Jest jedną z pięciu państwowych uczelni ekonomicznych w kraju i największą uczelnią w regionie, kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych.

Uczelnię tworzy pięć wydziałów - ekonomii, finansów i ubezpieczeń, informatyki i komunikacji, zarządzania oraz piąty otwarty w tym roku akademickim w Rybniku - wydział biznesu, finansów i administracji. Na nowym wydziale otwarto kierunek o profilu praktycznym – finanse i rachunkowość z dwoma specjalnościami - rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw (rachunkowość MSP) oraz inwestycje przedsiębiorstw i gospodarstw domowych (inwestycje PGD).

Wśród innych nowych specjalności na innych wydziałach znalazły się m.in. controlling, menedżer bankowy i specjalista bankowy, menedżer w administracji publicznej.

Podczas inauguracji 79. roku akademickiego otwarto tzw. ścieżkę drzew polskich w ramach projektu "UniEKO - utworzenie i oznakowanie ścieżki drzew polskich, pełniącej funkcje dydaktyczne i ekologiczne". Jej zadaniem jest m.in. szerzenie wiedzy o rodzimych gatunkach drzew iglastych oraz "symbolu polskich drzew liściastych - dębu szypułkowego". Tworzy ją pięć gatunków drzew iglastych oraz jeden gatunek drzewa liściastego - (Aleja Dębów Doktorów Honoris Causa).

"Chcemy zwrócić uwagę na problemy ekologiczne, w szczególności na potrzebę wykorzystywania w większym stopniu energii odnawialnej, dlatego niektóre elementy ścieżki oświetlane będą lampami typu LED - zasilanymi bateriami słonecznymi" - poinformowała uczelnia.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024