12.07.2020
PL EN
19.11.2015 aktualizacja 19.11.2015

El Nino 2015 może być jednym z najsilniejszych w historii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Tegoroczne El Nino może być jednym z najbardziej intensywnych w historii pomiarów. Szczyt jego aktywności nastąpi zapewne przed końcem roku - informuje Światowa Organizacja Meteorologiczna. Konsekwencje pogodowe, m.in. susze i opady, utrzymają się dłużej.

El Nino to zjawisko pogodowe, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w równikowej części Pacyfiku. Dochodzi do tego, kiedy słabną wiejące ze wschodu pasaty i następuje zahamowanie upwellingu, czyli podnoszenia się wód głębinowych na powierzchnię oceanu.

El Nino obserwuje się głównie na Pacyfiku, ale prawdopodobnie wpływa ono na całą Ziemię, gdyż masy ciepłej i zimnej wody krążą po wszystkich oceanach. Zmiany temperatury wody na dużym obszarze oceanu oznaczają konsekwencje dla różnych części świata. Z powodu El Nino na suchych wybrzeżach Ameryki Południowej występują ulewne deszcze, a w wilgotnych częściach Azji południowo-wschodniej i Australii północnej występują susze. Pojawianie się El Nino niektórzy wiążą z chłodniejszymi, śnieżnymi zimami w USA, bardziej gorącymi latami we wschodniej części Ameryki Południowej czy suszami w Afryce.

Zjawisko nazwane El Nino (po hiszpańsku chłopiec, dzieciątko) nasila się zwykle w końcu roku, od października do stycznia. Jego szczyt przypada w okolicy Bożego Narodzenia (choć konsekwencje mogą się utrzymywać do wiosny). Pojawia się cyklicznie, co 2-7 lat.

Ponieważ El Nino polega na ogrzaniu równikowej części Pacyfiku, jego intensywność mierzy się skalą odchylenia temperatury wody w tym regionie od średniej wieloletniej.

Według klimatologów Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), tegoroczne El Nino może być najsilniejszym od 1998 r., i jednym z trzech najsilniejszych w historii pomiarów. W 2015 r. średnia temperatura wody (w równikowej części Pacyfiku) z trzech miesięcy przypadających na szczyt El Nino przekroczy o ponad 2 st. C średnią wieloletnią.

Według ekspertów największa intensywność El Nino przypadnie jeszcze przed końcem roku.

Zdaniem ekspertów poważne susze i powodzie, jakie obserwowano ostatnio w różnych częściach świata, mogły mieć związek z tegorocznym El Nino. We wschodniej części Pacyfiku obserwowano np. aktywne huragany. W Azji południowo wschodniej El Nino był związany z suszą, która sprzyjała pożarom w Indonezji i w dużej części kraju było przyczyną powstania gęstej mgły. Uważa się też, że El Nino mogło osłabić tegoroczny sezon monsunowy w Indiach.

"Poważne susze i niszczycielskie powodzie doświadczane w strefach tropikalnej i subtropikalnej wydają się nosić cechy typowe dla tego El Nino, najsilniejszego od ponad 15 lat" - mówi sekretarz generalny WMO, Michel Jarraud, cytowany na stronie organizacji. (PAP)

zan/ krf/

Copyright © Fundacja PAP 2020