Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
24.11.2015 aktualizacja 24.11.2015

Wkrótce trzecia konferencja "Polska w kosmosie"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Udział i sukcesy Polaków w prestiżowych misjach kosmicznych, zarządzanie studenckimi projektami astronautycznymi, zaangażowanie przemysłu w sektor kosmiczny to wybrane zagadnienia, które podejmą uczestnicy konferencji "Polska w kosmosie". Jej trzecia edycja odbędzie się 26 i 27 listopada w Instytucie Lotnictwa w Warszawie.

Konferencja ma podsumować dokonania polskiego sektora kosmicznego oraz umożliwić spotkanie liderom i pasjonatom tego sektora. W programie znalazły się m.in. następujące zagadnienia: „Pierwsze naukowe wyniki programu BRITE-PL”, „Udział i sukcesy polskich naukowców w prestiżowych misjach kosmicznych\", „Zarządzanie studenckimi projektami astronautycznymi”, „Krajowy system optoelektronicznej obserwacji Ziemi”.

Pierwszy dzień konferencji będzie podzielony na cztery sesje poświęcone nauce i polityce kosmicznej.

Podczas pierwszej i drugiej sesji zaproszeni goście przybliżą swój udział oraz wyniki badań kosmosu oraz obserwacji Ziemi. Uczestnicy będą dyskutowali nad stworzeniem odpowiednich warunków wspomagających współpracę środowiska nauki i biznesu, która pozwoli niwelować różnice w innowacyjności gospodarki Polski i Europy Zachodniej. W trakcie trzeciej sesji przyjrzą się wybranym zagadnieniom polityki kosmicznej Polski, Europy i świata. Czwarta sesja będzie miała charakter dyskusji, której uczestnicy wypowiedzą się na temat najważniejszych zagadnień związanych z rozwojem sektora kosmicznego w Polsce.

\"Przyjrzymy się możliwościom uczestnictwa polskich podmiotów w programach dedykowanych innowacjom. Poznamy plany Polskiej Agencji Kosmicznej oraz podsumujemy pierwszy niepełny rok jej działalności. Postaramy się odpowiedzieć na pytania: Jak będzie wyglądał polski program narodowy obok uczestnictwa w ESA? Jak w sektor kosmiczny zaangażować polski przemysł? Jak zorganizować polską działalność kosmiczną?\" - zapowiada organizator konferencji Marcin Mazur z Fundacji Wspierania Polskiej Astronautyki „Pociąg do Gwiazd”.

Drugiego dnia w trakcie trzech sesji zaprezentują się przedstawiciele biznesu, studenci oraz amatorzy działający w organizacjach pozarządowych związanych z sektorem kosmicznym i około-kosmicznym. uczestnicy konferencji dowiedzą się, jakie korzyści może przynieść współpraca pomiędzy uczelniami a biznesem. Zaprezentowane zostaną pierwsze sukcesy w rywalizacji o kontrakty Europejskiej Agencji Kosmicznej na przykładzie konkretnych polskich firm.

Studenci i przedstawiciele uczelni technicznych będą się mogli podzielić swoimi doświadczeniami w realizacji projektów kosmicznych na arenie krajowej i międzynarodowej. Przedstawiciele organizacji pozarządowych zaprezentują najnowsze projekty z sektora kosmicznego oraz przedstawią możliwości i źródła ich finansowania.

Ponadto w tym roku, by usprawnić współpracę między uczelniami technicznymi, pracodawcami oraz instytutami naukowymi, organizatorzy stworzyli Salon Partnerski. W ramach Salonu Partnerskiego przedstawiciele przedsiębiorstw bądź instytutów związanych z sektorem kosmicznym będą mogli porozmawiać z osobami poszukującymi pracy. Studenci poznają oferty pracy, praktyk, staży. Zdobędą też informacje dotyczące możliwości założenia własnej firmy oraz pozyskiwania funduszy na jej prowadzenie.

Organizatorami tegorocznej edycji są: Fundacja Wspierania Polskiej Astronautyki „Pociąg do Gwiazd”, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Lotnictwa.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024