26.11.2020
PL EN
04.12.2015 aktualizacja 04.12.2015

Znamy 10 laureatów naukowego konkursu E(x)plory

Finaliści konkursu. Źródło: Fundacja Zaawansowanych Technologii Finaliści konkursu. Źródło: Fundacja Zaawansowanych Technologii

W specjalnej edycji konkursu naukowego E(x)plory wybrano dziesięcioro młodych naukowców, którzy będą reprezentowali Polskę na międzynarodowych konkursach naukowych w USA, Holandii, Rumunii i Francji w 2016 roku. Młodzi naukowcy zaprezentują na nich osiem projektów naukowych.

Konkurs Naukowy E(x)plory, organizowany przez Fundację Zaawansowanych Technologii, to największy w Polce konkurs naukowy skierowany do osób w wieku 13-20 lat, pozwalający młodzieży tworzyć projekty naukowe, rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać wiedzę. Uczestniczyło 41 młodych naukowców, prezentujących 30 projektów badawczych.

Głównymi nagrodami w konkursie była możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych w 2016 roku.

Na zawodach Intel ISEF w USA Polskę reprezentować nas będą: Wojciech Różowski z projektem innowacyjnego systemu operacyjnego, działającego na procesorach wielordzeniowych, a także Joanna Jurek i Dominika Bakalarz, które pracują nad spersonalizowaną terapią złamań kostnych. Na konkurs informatyczny INFOMATRIX pojedzie Konrad Kręciwilk, który zaprezentuje tam projekt konsoli odtwarzającej retro gry.

Z kolei Kinga Gergella, badająca konkretnego gatunku sinicy na wybrane gatunki sinic bałtyckich oraz Anna Lewandowska, która zajęła się wpływem gorczycy białej na kiełkowanie, wzrost i rozwój siewek pszenicy jarej, żyta jarego i owsa zwyczajnego wygrały wyjazd na konkurs INESPO w Holandii. Koncentruje się on na tematyce ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Na Expo Sciences Europe we Francji pojadą Sara Berent, badająca wpływ olejków eterycznych na patogeny roślinne; Natalia Szczepańska, która znalazła sposób na rehabilitację płaskostopie oraz Michał Bączyk i Jerzy Szuniewicz ze wspólnym projektem: wykorzystania kropek kwantowych jako selektywnych dozymetrów promieniowania.

W konkursie przyznano też nagrody specjalne dla uczestników konkursu, których projekty mają szansę na komercjalizację. Nagrodę fundacji Startup Hub Poland otrzymali Arkadiusz Szczepanek, Wojciech Żdżarski, Artur Jamro za system chroniący kierowców przed zaśnięciem Total Car Rescue.

Nagrody specjalne PWC przyznano: Jakubowi Szymańskiemu za projekt wykorzystania ogniw Peltiera i zjawiska Seebecka do wytwarzanie energii elektrycznej w czasach kryzysu energetycznego; Joachimowi Jakubasowi, Grzegorzowi Koperowi, Marcinowi Markowskiemu za analizator grup krwi; Igorowi Kaczmarczykowi za system walki z zakażeniami bakteryjnymi oraz wspomnianym wyżej: Konradowi Kręciwilkowi i Sarze Berent.

Laureatem nagrody specjalnej Ambasady Izraela w Polsce został Igor Kaczmarczyk.

Specjalna Edycja Konkursu Naukowego E(x)plory odbyła się w Centrum Nowych Technologii UW w Warszawie. Prace oceniało jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele wiodących uczelni i instytucji naukowych oraz innowacyjnych firm. "Wszystkie projekty były wysokiej jakości. Jury miało naprawdę trudną pracę" – mówiła podczas gali wręczenia nagród przewodnicząca jury - prof. Barbara Liberda z Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Podczas czterech dotychczasowych edycji w konkursie wzięło udział ponad 800 młodych naukowców, a najlepsi z nich z sukcesami reprezentowali Polskę na najważniejszych zagranicznych konkursach naukowych.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020