13.08.2020
PL EN
26.01.2016 aktualizacja 26.01.2016

W. Brytania będzie przeznaczać 700 mln USD rocznie na walkę z malarią

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wielka Brytania będzie przeznaczać przez najbliższe pięć lat 700 mln dolarów rocznie na walkę z malarią i jej skutkami - poinformował rząd w Londynie ogłaszając program, w którym uczestniczyć będzie także fundacja założyciela koncernu Microsoft Billa Gatesa.

Szczegóły projektu ogłosił w poniedziałek brytyjski minister finansów George Osborne. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z państwowego funduszu na rzecz pomocy zagranicznej. W projekcie weźmie też udział małżeństwo Gatesów, których Bill & Melinda Gates Foundation będzie przekazywać na walkę z malarią ok. 200 mln dolarów rocznie.

"Na całym świecie ponad miliard ludzi choruje na malarię, co powoduje nie tylko ludzkie cierpienie, ale także prowadzi do utraty potencjału gospodarczego. (...) To dlatego pracując z Billem Gatesem będę zdeterminowany, aby Wielka Brytania przewodziła światu w walce z tą chorobą" - podkreślił Osborne w wydanym komunikacie.

Brytyjski minister poinformował, że część z tych funduszy zostanie wydana w kraju na rozwój prac badawczych nad malarią. Również pierwszy roczny wkład fundacji Gatesów zostanie przeznaczony na badania, a także na wsparcie regionalnych wysiłków w walce z chorobą.

W grudniu Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w dorocznym raporcie na temat malarii, że w 2015 roku z powodu tej choroby zmarło na świecie 438 tys. ludzi. To znaczny spadek w porównaniu z 839 tys. zgonów, które odnotowano w 2000 roku. Agencja Reutera zwraca uwagę, że te liczby świadczą o tym, iż wiele państw zaczyna radzić sobie z tą chorobą.

ONZ chce ograniczenia do 2030 roku liczby zachorowań i przypadków śmiertelnych malarii o 90 proc.

Fundacja Melindy i Billa Gatesów powstała w 2000 roku. Jej celem jest walka z ubóstwem i chorobami na całym świecie. (PAP)

lm/ ap/

Copyright © Fundacja PAP 2020