13.08.2020
PL EN
01.02.2016 aktualizacja 01.02.2016

Akwarium Malawi już czynne na Uniwersytecie Gdańskim

W 7 tysiącach litrów wody Akwarium Malawi na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego zamieszkało 360 kolorowych ryb pielęgnicowatych. Akwarium, odzwierciedlające biotop afrykańskiego jeziora Malawi, będzie służyło do obserwacji i badań.

Jezioro Malawi (dawniej Niasa) o powierzchni 31 tys. km2 leży na terytorium trzech państw: Tanzanii, Mozambiku i Malawi. Jest trzecim największym w Afryce i dziewiątym na świecie zbiornikiem słodkowodnym, o maksymalnej głębokości 706 m i długości brzegu ok. 600 km. Z uwagi na skąpą roślinność, wody jeziora są bardzo przejrzyste, a temperatura w nim panująca wynosi 20-28 st. Celsjusza. Na jeziorze znajduje się wiele wysp, największe z nich to Likoma i Chizumulu, a akwen otaczają góry dochodzące do 3 tys. m. Odkrywcą i pierwszym badaczem jeziora był David Livingstone, który przybył nad jego brzegi w 1859 roku.

Obszar na południowym krańcu jeziora, położony w granicach państwa Malawi, od 1980 roku objęty jest ochroną w ramach Parku Narodowego Jeziora Malawi (ang. Lake Malawi National Park). Żyje w nim wiele gatunków ryb występujących tylko na tym obszarze i będących kluczowym przykładem specjacji, czyli procesu biologicznego, w wyniku którego powstają nowe gatunki tych organizmów. Park wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 roku.

\"Dzięki wszystkim tym aspektom Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego wybrał właśnie ten akwen na model jeziora prezentowany w budynku uczelni. Obserwowanie ryb może służyć zarówno dyskusjom ekspertów i zainteresowanych, jak i w niedalekiej przyszłości pracom badawczym studentów\" - informuje rzecznik prasowy uczelni dr Beata Czechowska-Derkacz.

W akwarium można obejrzeć aż 360 ryb pielęgnicowatych, które są przedstawicielami 15 gatunków. W jeziorze Malawi żyje około 600 charakterystycznych dla tego akwenu gatunków pielęgnic. Ich zróżnicowanie następowało prawdopodobnie wskutek doboru płciowego oraz odmiennych preferencji pokarmowych. \"Wiele gatunków pielęgnicowatych z jeziora Malawi to gatunki siostrzane. Ich budowa i zachowanie są bardzo zbliżone, ale aktywne płciowo samce różnią się ubarwieniem i układem plamek, a samice wybierają konsekwentnie partnerów określonego koloru. Pogłębia to izolację rozrodczą i jest podstawą do twierdzenia, że mamy do czynienia z odrębnymi gatunkami, a nie odmianami barwnymi jednego gatunku\" - informuje uczelnia w przesłanym komunikacie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020