Ministerstwo Edukacji i Nauki

05.12.2021
PL EN
04.02.2016 aktualizacja 04.02.2016

Jagiellońskie Centrum Językowe otrzymało certyfikat EAQUALS

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jagiellońskie Centrum Językowe (JCJ) otrzymało prestiżowy certyfikat międzynarodowej organizacji EAQUALS. „JCJ jest pierwszą międzywydziałową jednostką polskiej uczelni publicznej z tym certyfikatem” – powiedział w środę PAP rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik.

Jak dodał, starania uczelni o ten dokument trwały ponad dwa lata.

Certyfikat jakości EAQUALS – Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości Usług Językowych – jest przyznawany po ocenie, obejmującej różne aspekty działalności dydaktycznej Centrum.

„To prestiżowe wyróżnienie stawia JCJ w międzynarodowej elicie instytucji zajmujących się nauczaniem języków obcych” – zaznaczyła dyrektor Jagiellońskiego Centrum Językowego UJ Monika Stawicka.

Jak wyjaśniła, eksperci Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości Usług Językowych (eaquals.org) tworzą politykę językową w Europie oraz wyznaczają standardy jakości w nauczaniu i uczeniu się języków obcych. Zaangażowani byli w tworzenie i wdrożenie m.in. stosowanego dziś powszechnie w Europie oraz poza nią referencyjnego systemu opisu kształcenia językowego (Common European Framework of Reference – CEFR), który definiuje umiejętności językowe na poziomach: A1, A2, B1, B2, C1 i C2.

EAQUALS jest organizacją niekomercyjną, działającą pod auspicjami Rady Europy (gdzie ma głos doradczy), określa międzynarodowe standardy efektywnej edukacji językowej i nadaje instytucjom, które je spełniają, prestiżowy certyfikat jakości.

Warunkiem otrzymania akredytacji EAQUALS jest spełnienie 50 standardów i uzyskanie pozytywnego wyniku we wszystkich 12 kategoriach inspekcji, która weryfikuje m.in.: skuteczność programów nauczania, profesjonalizm w zarządzaniu akademickim i administracyjnym oraz w obsłudze słuchaczy.

Inspektorzy EAQUALS ocenili, że JCJ spełnia standardy jakości wymagane do akredytacji. Zajęcia dydaktyczne, programy kursów, zasady zarządzania, zasoby materiałów dydaktycznych, a także metody testowania umiejętności słuchaczy zostały uznane za zgodne z wymaganymi normami jakości.

Dyrektor JCJ podkreśliła, że certyfikat jakości przyznany przez EAQUALS jest pierwszym tego rodzaju wyrożnieniem dla centrum językoweego w uczelni wyższej w Polsce. Oznacza to nie tylko prestiż, ale i zwiększa atrakcyjność uczelni przez gwarancję jakości oferowanych kursów. Dodatkowo plasuje UJ oraz JCJ w elitarnej lidze instytucji, dla których nauczanie języków obcych stanowi ważną kwestię. Akredytacja EAQUALS oznacza też możliwość zabrania głosu na forum polskim i międzynarodowym w dyskusji nt. edukacji językowej.

Stawicka przyznała, że teraz zadaniem jednostki będzie utrzymanie osiągniętych norm i dalszy rozwój JCJ.

„(…) Liczymy na dalsze wsparcie władz uczelni, dalszą współpracę z wydziałami UJ, z samorządem studenckim czy Towarzystwem Doktorantów, ponieważ kształcenie językowe, które jest częścią edukacji uniwersyteckiej, jest naszą wspólną sprawą. A sukces zobowiązuje. Nie mówiąc o wzrastającej konkurencyjności” – podsumowała dyrektor.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021