Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.08.2021
PL EN
07.03.2016 aktualizacja 07.03.2016

Powołano ligę zawodów robotycznych - Rover Challenge Series

European Rover Challenge 2015. Fot. materiały prasowe European Rover Challenge 2015. Fot. materiały prasowe

Dyrektorzy dwóch prestiżowych konkursów łazików marsjańskich powołali światową ligę robotyczną - Rover Challenge Series. Liga - zarządzana przez globalną organizację The Mars Society - ma m.in. rozszerzać ideę zawodów łazików na inne kontynenty.

Obecnie najbardziej znane zawody łazików marsjańskich, skonstruowanych przez studenckie zespoły to University Rover Challenge (URC) i European Rover Challenge (ERC). Pierwsze na początku czerwca odbywają się w Stanach Zjednoczonych. Drugie - od 2014 roku - na początku września w Polsce.

Na początku marca dyrektorzy konkursów: Łukasz Wilczyński (ERC) i Kevin Sloan (URC) wspólnie powołali ligę Rover Challenge Series. Ma ona podnosić rangę zawodów, promować współpracę międzynarodową w ich organizacji oraz rozszerzać ideę konkursu na inne kontynenty w najbliższej przyszłości.

"W skład serii wejdą europejskie zawody, organizowane w Polsce, ich amerykański odpowiednik – University Rover Challenge oraz mniejsze, zamknięte, krajowe konkursy" – mówi organizator ERC 2016 Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej. "Liga zarządzana będzie przez globalną organizację The Mars Society. Wszystkie drużyny, startując w poszczególnych zawodach, będą zbierać punkty w Pucharze Rover Challenge, co pod koniec sezonu pozwoli wyłonić najlepszy zespół na świecie" – dodaje Wilczyński.

Liga na dobre rozwinie swoją działalność podczas tegorocznych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge, które odbędą się między 10 a 13 września w Jasionce w województwie podkarpackim.

Podczas ERC 2016, oprócz zawodów oraz strefy pokazów naukowo-technologicznych, znanych z wcześniejszych edycji, odbędą się również warsztaty mentoringowe dla zawodników i wystawców. Wykłady i zajęcia praktyczne związane będą m.in. z rozwojem technologii, finansowaniem projektów oraz budowaniem wizerunku. Zaprezentowany zostanie także raport specjalny na temat potencjału i kompetencji polskich zespołów startujących w konkursach robotycznych na całym świecie.

W tym roku zawody dla konstruktorów robotów marsjańskich odbędą się w nowej lokalizacji - Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. "Wydarzenie będzie platformą wymiany doświadczeń między biznesem a nauką, pozwoli na stworzenie społeczności ludzi, otwartych na wyzwania o nieszablonowym sposobie myślenia" - mówi marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Więcej informacji na temat European Rover Challenge znajduje się na stronie: www.roverchallenge.eu

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021