Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.07.2021
PL EN
18.03.2016 aktualizacja 18.03.2016

Łódź/ Prof. Rudzka-Habisiak ponownie rektorem ASP

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Jolanta Rudzka-Habisiak została ponownie wybrana rektorem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W wyborach pokonała prof. Grzegorza Chojnackiego, który łódzką uczelnią kierował już w latach 2005-2012.

Poinformował o tym w czwartek PAP rzecznik uczelni Jarosław Skotnicki. Dodał, że Rudzka-Habisiak zdobyła w wyborach ponad 70 proc. głosów elektorów.

Pani rektor jest pierwszą kobietą, która kieruje ASP. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnej ASP). W 1985 roku uzyskała dyplom w Pracowni Tkaniny Unikatowej. Od 2005 roku jest profesorem zwyczajnym w Pracowni Innowacyjnego Obiektu do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu ASP.

Prof. Rudzka-Habisiak prezentowała swoje prace na ponad 160 wystawach zbiorowych - polskich i międzynarodowych, oraz ponad 30 indywidualnych.

Tworzy obiekty i instalacje, zajmuje się szeroko pojętą sztuką tkaniny artystycznej, a także realizuje się w grafice warsztatowej. Przez wiele lat była projektantem dywanów przemysłowych. Stworzyła własną markę, pod którą realizuje autorskie dywany oraz miękkie elementy wystroju wnętrza.

Jest laureatką prestiżowych nagród. Przewodnicząca rady Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; członek Friends of Fibre Art International. Prezes Fundacji Protextil promującej polską tkaninę artystyczną.

Łódzką uczelnią będzie kierować przez najbliższe cztery lata.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021