Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
27.03.2016 aktualizacja 27.03.2016

Prof. Chacińska i prof. Rehling laureatami Nagrody Naukowej COPERNICUS

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Prof. Agnieszka Chacińska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz prof. Peter Rehling z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Getyndze zostali laureatami szóstej edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej COPERNICUS.

Nagrodę przyznają wspólnie: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) - niemiecki odpowiednik Narodowego Centrum Nauki. Od 2006 roku co dwa lata otrzymują ją współpracujący ze sobą badacze z Polski i z Niemiec, którzy mogą wykazać się wybitnym dorobkiem badawczym będącym rezultatem tej współpracy.

Laureaci tegorocznej edycji zostali wyróżnieni za prowadzone wspólnie (od 2001 r.) badania, które przyczyniły się do odkrycia kluczowych mechanizmów biogenezy mitochondriów. Każdy z nagrodzonych otrzyma po 100 tys. euro.

Prof. Agnieszka Chacińska jest absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2000 roku uzyskała stopień doktora biochemii w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. W latach 2001-2009 przebywała na Uniwersytecie we Fryburgu w Niemczech jako stypendystka podoktorancka, a następnie niezależny kierownik zespołu. Od 2009 roku pracuje w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymała w 2014 roku. Zdobyła szereg prestiżowych grantów, m.in. WELCOME od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jej zainteresowania badawcze obejmują biogenezę, transport i obrót białek wewnątrz komórki.

Drugi z laureatów prof. Peter Rehling jest absolwentem Ruhr University w Bochum, gdzie studiował chemię i biologię. Po dwóch stażach podoktorskich realizowanych na Ruhr University w Bochum oraz w Howard Hughes Medical Institute w San Diego w USA rozpoczął pracę badawczą na Uniwersytecie we Fryburgu. W 2007 r. otrzymał tytuł profesora. Od 10 lat związany z Centrum Medycznym Uniwersytetu w Getyndze, gdzie pełni funkcję dyrektora Zakładu Biochemii Komórkowej. Jest zdobywcą wielu wyróżnień i grantów, m.in. Young Investigator Award (2005) i ERC Advanced Investigator Grant (2013).

Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS jest przyznawana w drodze konkursu obejmującego wszystkie dziedziny nauki. Laureatów nagrody wybiera jury złożone z wybitnych uczonych z Polski i Niemiec, wskazanych przez FNP i DFG. Kandydaci do Nagrody są zgłaszani przez środowisko naukowe w trybie nominacji. W edycji 2016 po raz pierwszy przyjmowano także autonominacje. W bieżącym konkursie oceniano 28 wniosków.

Nagroda zostanie wręczona 7 czerwca br. w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024