12.08.2020
PL EN
31.03.2016 aktualizacja 31.03.2016

Uniwersytet Szczeciński ma nowoczesne centrum dydaktyczno-badawcze

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowoczesne Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego oficjalnie otwarto w środę. Wybudowane kosztem około 25 mln zł ma służyć studentom i naukowcom, umożliwi także współpracę z biznesem.

Jak podkreślał podczas uroczystości inauguracji Centrum rektor US prof. Edward Włodarczyk, nowoczesny obiekt jest pierwszym wybudowanym przez uczelnię od podstaw. To wyjątkowe przedsięwzięcie będzie służyć rozwojowi nauki i Uniwersytetu Szczecińskiego - zaznaczył.

Wiceminister nauki prof. Aleksander Bobko przypomniał, że podobne obiekty w ostatnich latach licznie powstawały w Polsce. "To był ważny czas budowania takich centrów; teraz jest czas ich właściwego wykorzystania, co być może będzie trudniejszym nawet zadaniem" - dodał.

Zapewnił, że rząd będzie czynił starania, by właściwe wykorzystanie tego typu instytucji było możliwe. Zależy nam na innowacyjności, bo to od niej będzie zależeć pozycja Polski w świecie, by konkurowała ona nie tanią siłą roboczą, ale wiedzą i intelektem - powiedział wiceminister.

W nowo powstałym Centrum o powierzchni ok. 5,5 tys. m kw. studenci zdobędą wiedzę z zakresu geologii, geografii, oceanografii, biologii, biotechnologii i ochrony środowiska. W nowym budynku powstały cztery laboratoria, w tym m.in. laboratorium genetyki organizmów jednokomórkowych i laboratorium biologii morza, a także dziesięć specjalistycznych pracowni.

W kształceniu studentów pomoże specjalistyczny sprzęt terenowy i laboratoryjny.

Naukowcy skupieni wokół Centrum eksplorują zagadnienia m.in. z geologii czwartorzędu, geologii morza, paleontologii, paleooceanologii i oceanologii, czy biotechnologii.

Przedsięwzięcie było współfinansowane przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

PAP - Nauka w Polsce

epr/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2020