12.07.2020
PL EN
06.04.2016 aktualizacja 06.04.2016

Japońscy naukowcy wyhodowali owłosioną skórę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wyhodowana w warunkach laboratoryjnych skóra myszy po przeszczepieniu wytworzyła gruczoły potowe i pokryła się sierścią – informuje pismo "Science Advances”.

Skórę wyhodowaną przez japoński zespół doktora Takashiego Tsuji z Riken Centre for Developmental Biology w Kobe z powodzeniem przeszczepiono myszom. Skórę uzyskano z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC), które powstały z komórek dziąseł myszy. Składa się ona z wielu warstw i ma zarówno gruczoły potowe, jak i mieszki włosowe.

Biorcami były pozbawione owłosienia myszy z osłabionym układem odpornościowym. Przeszczepy dobrze się przyjęły - pojawiły się na nich włosy. Zdaniem autorów badań w ciągu 5-10 lat podobne przeszczepy w pełni funkcjonującej skóry można będzie wykonywać u ludzi - na przykład osób poparzonych. Dotychczas stosowane metody nie pozwalały na wyhodowanie w pełni funkcjonalnej skóry.

Oprócz przeszczepów wyhodowana z komórek macierzystych owłosiona skóra może znaleźć zastosowanie przy testowaniu produktów kosmetycznych czy leków dermatologicznych. Pozwoliłoby to ograniczyć badania przeprowadzane na zwierzętach.(PAP)

pmw/ krf

Copyright © Fundacja PAP 2020