Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
06.04.2016 aktualizacja 06.04.2016

Kielce/ Uniwersytet chce uruchomić studia lekarskie dla obcokrajowców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Anglojęzyczne studia na kierunku lekarskim, skierowane do obcokrajowców, chce uruchomić jesienią Uniwersytet Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach. Uczelnia planuje kolejne inwestycje, związane z rozwojem otwartych tu w październiku 2015 r. studiów lekarskich.

Jak podkreślał we wtorek podczas konferencji prasowej rektor UJK prof. Jacek Semaniak, rozpoczęcie kształcenia obcokrajowców na jednym z najbardziej prestiżowych kierunków studiów, „zmieni wizerunek uniwersytetu, Kielc i regionu świętokrzyskiego”. „To będzie budowało nam w przyszłości relacje kulturalne, zawodowe, gospodarcze z naszymi partnerami – bo część studentów w przyszłości tutaj zostanie lub będzie ambasadorami regionu, poza granicami naszego kraju” – ocenił Semaniak.

Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu prof. Stanisław Głuszek liczy, że w ramach tzw. English Division na kierunku lekarskim w Kielcach będzie mogło kształcić się 30 osób - studentów z krajów europejskich i amerykańskich. „Planujemy dwa programy studiów - sześcioletni i sześcioletni amerykański, realizowany w ciągu czterech lat. Studentom z USA będzie można bowiem zaliczyć część przedmiotów medycznych, które zrealizowali wcześniej w college\'ach” – wyjaśniał.

Głuszek ocenił, że funkcjonowanie kierunku lekarskiego na UJK w dużym stopniu determinuje rozwój całego wydziału, a prowadzenie tu dobrych jakościowo studiów medycznych wymaga „ustawicznej pracy”. „Potrzeby kształcenia lekarzy stawiają przed nami bardzo wiele wymagań, jeśli chodzi o jakość dydaktyki i badań naukowych” – podkreślił dziekan.

Zauważył, że dla rozwoju wydziału niezbędna jest lepsza współpraca z jednostkami klinicznymi, działającymi w prowadzonych przez samorząd województwa szpitalach – Świętokrzyskim Centrum Onkologii i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. „W tej chwili mamy umowy, które regulują tę sprawę, ale chcemy podnieść tę współpracę na wyższy poziom jakości oraz powiązać w sposób strukturalny pracowników wydziału z klinikami i innymi szpitalami w regionie, zarządzanymi przez marszałka województwa. Bardzo nam zależy, by jakość dydaktyki i realizowanej przez nas medycyny była dzięki temu bardziej zaawansowana” – wyjaśniał Głuszek.

W przyszłym tygodniu zostanie powołany zespół roboczy, w którego skład wejdą przedstawiciele UJK i szpitali – ma on m. in. wypracować cele rozwojowe klinik na najbliższe lata, by w przyszłości realizowały takie procedury medyczne, których obecnie nie wykonują. „Czujemy się odpowiedzialni za funkcjonowanie tego kierunku, a kwestia przygotowania ludzi, jest dziś strategicznym wyzwaniem dla przyszłości regionu” – podkreślił marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Regionalny samorząd w ostatnim czasie zdecydował o przekazaniu uczelni z budżetu województwa 2 mln zł – pieniądze będą przeznaczone na niezbędne inwestycje na wydziale lekarskim. Chodzi m. in. o wsparcie pracowni mikrobiologii i fizjologii, zakup skanera do skanowania preparatów histologicznych i patologicznych oraz zorganizowanie pracowni dermatologiczno-kosmetycznej.

Starania o uruchomienie studiów lekarskich trwały w Kielcach od wielu lat – inicjatywa narodziła się jeszcze w latach 80. ub. wieku. W latach 1968-1991 w Kielcach kształcono studentów IV, V i VI roku, w ramach instytutu medycyny klinicznej, w filii Akademii Medycznej w Krakowie. Cześć tej kadry zasiliła później Instytut Kształcenia Medycznego kieleckiej uczelni, który od 2005 r. funkcjonował jako Wydział Nauk o Zdrowiu.

Na potrzeby kształcenia przyszłych lekarzy - dzięki wsparciu funduszy unijnych – wybudowano i wyposażono kosztem 32 mln zł, nowoczesny gmach wydziału. W planach jest wykorzystanie środków z nowej perspektywy finansowej UE, na rozbudowę starego budynku i jego laboratoriów.

Kierunek lekarski był najbardziej obleganym spośród oferowanych przez kielecki uniwersytet, w czasie naboru na rok akademicki 2015/2016. O jedno miejsce na studiach dziennych ubiegało się ponad 40 osób. Uczelnia, zgodnie z limitem wyznaczonym przez resort zdrowia, przyjęła 75 osób. Kolejnych 50 osób może uczyć się na tym kierunku w ramach tzw. studiów komercyjnych.

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu kształci także studentów pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego, zdrowia publicznego, kosmetologii i wychowania fizycznego.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Prowadzi zajęcia na 41 kierunkach studiów, dla ponad 12,5 tys. osób.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024