02.12.2020
PL EN
08.04.2016 aktualizacja 08.04.2016

Studenci Politechniki Łódzkiej projektują i budują turbinę wiatrową

Źródło: GUST Project Źródło: GUST Project

Studenci kierunków mechanicznych Politechniki Łódzkiej pracują nad projektem i budową małej turbiny wiatrowej. Jej prototyp przygotowują na najważniejszy europejski konkurs w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, którego finał odbędzie się w lipcu w Holandii.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka PŁ dr inż. Ewa Chojnacka, studenci łódzkiej uczelni zrzeszeni w zespole GUST (Generative Urban Small Turbine) realizują projekt, który w marcu dał im przepustkę do finału konkursu International Small Wind Turbine Contest (SWT) organizowanego przez holenderską uczelnię NHL University of Applied Sciences w Leeuwarden.

Dodała, że w finałowej szóstce łódzka drużyna znalazła się obok zespołów z najlepszych ośrodków naukowych w Europie specjalizujących się w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, m.in. z Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

"Nasz model turbiny z poziomą osią obrotu oraz średnicą wirnika 1,6 m w eliminacjach otrzymał wysokie noty od jury komisji konkursowej. W lipcu zbudowana przez nas turbina przejdzie liczne badania w tunelu aerodynamicznym Uniwersytetu Technicznego w Delft. W ostatnim dniu konkursu będziemy prezentować nasz projekt przed publicznością i ekspertami od wiatrowej energii" - powiedzieli studenci.

Obecnie trwają prace nad optymalizacją konstrukcji i budową prototypu modelu, który zostanie zaprezentowany w finale konkursu. Jak podkreślają studenci PŁ, jego głównym założeniem jest wyłonienie rozwiązania, które może zostać bezpośrednio wprowadzone na rynek, dlatego punktowane są: bezpieczeństwo, adaptacja w terenie zurbanizowanym, optymalizacja kosztów oraz pełna dokumentacja techniczna potrzebna do produkcji.

"Chcemy w realny sposób przyczynić się, nie tylko do rozwoju mikro-energetyki wiatrowej, ale także do rzeczywistego wdrażania innowacyjnych pomysłów w życie" – zaznaczyli.

Zespół GUST powstał w październiku ubiegłego roku i skupia studentów PŁ z kierunków mechanicznych na stopniu inżynierskim oraz magisterskim. Jego liderem jest Sebastian Dziomdziora, student I roku na kierunku Advanced Mechanical Engineering (studia drugiego stopnia prowadzone w Centrum Kształcenia Międzynarodowego). Pracę zespołu wspierają młodzi pracownicy naukowi: dr inż. Maciej Karczewski, mgr inż. Michał Lipian, mgr inż. Piotr Wiklak z Instytutu Maszyn Przepływowych.

PAP - Nauka w Polsce

bap/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020