13.08.2020
PL EN
13.04.2016 aktualizacja 13.04.2016

Rekord zgłoszeń do European Rover Challenge

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rekordowa liczba 60 drużyn zgłosiła się do udziału w zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge, które we wrześniu odbędą się w województwie podkarpackim. To niemal dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku. Wśród zgłoszonych są przedstawiciele 12 krajów całego świata.

European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, konstruowanych przez studenckie zespoły z całego świata. Trzecia edycja wydarzenia odbędzie się między 10 a 13 września 2016 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce, w województwie podkarpackim. Wydarzeniu patronuje Europejska Agencja Kosmiczna.

Do trzeciej edycji zawodów zgłosiła się rekordowa liczba 60 drużyn, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku. "To reprezentanci 12 krajów całego świata, m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Polski, a nawet Peru" - informują organizatorzy wydarzenia. Mocną reprezentację, na tle wszystkich zgłoszonych do konkursu zespołów, stanowią Polacy. Do konkursu zgłosiło się aż 19 drużyn, reprezentantów: Białegostoku, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Poznania, Rzeszowa, Stargardu, Warszawy oraz Wrocławia.

"W tym roku na konstruktorów, poza szansą, jaką daje udział w największych zawodach łazików marsjańskich w Europie, czekać będą warsztaty mentoringowe. Ruszyła także najbardziej prestiżowa liga zawodów robotycznych na świecie - Rover Challenge Series, zarządzana przez stowarzyszenie Mars Society" – mówi dyrektor ERC Łukasz Wilczyński.

Jak tłumaczy, European Rover Challenge stanowi jeden z jej trzonów. W ramach ligi, drużyny rywalizujące w poszczególnych konkursach (ERC, URC oraz mniejszych zawodach krajowych), będą zbierać punkty do klasyfikacji generalnej. Na koniec sezonu wyłoniony zostanie najlepszy zespół robotyczny na świecie.

Na zawodników, którzy zgłosili się do European Rover Challenge 2016 czeka teraz kolejne zadanie. Polega ono na przygotowaniu tzw. The Preliminary Report, zawierającego szczegółowe informacje dotyczące projektu łazika. Czas na nadesłanie tego dokumentu minie 5 maja 2016. Na podstawie łącznej punktacji z tej części oraz ocenianych właśnie przez sędziów Proposals (nadesłanych przez drużyny wraz ze zgłoszeniami), wyłonione zostaną najlepsze drużyny, które od 10 września w finale, będą rywalizowały o zwycięstwo w European Rover Challenge 2016.

ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych (Utah) znanej już w świecie nauki imprezy University Rover Challenge. ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 roku terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu w gminie Chęciny. Zwyciężył wówczas zespół z Politechniki Wrocławskiej z łazikiem Scorpio. W 2015 roku na pierwszym miejscu podium uplasowała się drużyna z kanadyjskiego University of Saskatchewan.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020