13.08.2020
PL EN
13.04.2016 aktualizacja 13.04.2016

Katowice/ Prof. Antoni Cygan ponownie rektorem ASP

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. dr hab. Antoni Cygan został we wtorek ponownie wybrany na rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W swej drugiej kadencji w latach 2016-2020 prof. Cygan chce przede wszystkim kontynuować dotychczas podejmowane działania.

Rzecznik uczelni Mirosław Rusecki poinformował, że prof. Cygan był jedynym kandydatem i otrzymał 47 z 48 głosów elektorów (jedna osoba się wstrzymała).

Rektor w swojej strategii podkreślił, że "kolejne cztery lata to przede wszystkim naturalna i konieczna kontynuacja rozpoczętych działań". Wśród nich wymienił m.in. doposażenie otwartej w ub.r. nowoczesnej siedziby Akademii oraz rozwój prowadzonej tam działalności kulturalnej.

"Niewątpliwego wsparcia" zdaniem rektora wymagają także cykliczne wydarzenia organizowane dotąd przez uczelnię (m.in. Agrafa, Książka dobrze zaprojektowana czy Triennale Grafiki). Ważna dla prof. Cygana jest również możliwość promocji twórczości studentów poza uczelnią.

Prof. Antoni Cygan (ur. w 1964 r. w Zabrzu) jest absolwentem katowickiej uczelni (działającej wówczas jako wydział ASP w Krakowie). Dyplom uzyskał w 1988 r. w Pracowni Projektowania Graficznego prof. T. Jury oraz w Pracowni Malarstwa prof. A. S. Kowalskiego

W macierzystej uczelni pracuje od 1992 r., gdzie m.in. prowadził pracownię rysunku i malarstwa oraz pracownię malarstwa ściennego i monumentalnego. Tytuł profesora sztuk plastycznych otrzymał w 2013 r.

Prace prof. Cygana na indywidualnych wystawach prezentowano m.in. w Zabrzu, Katowicach, Gliwicach, a także w Lyonie, Helsinkach, Londynie i Opawie. Rektor jest także autorem kilku cykli Drogi Krzyżowej, w tym do Bazyliki NMP w Licheniu. Zajmuje się również projektowaniem wnętrz kościołów.

W czasie jego poprzedniej kadencji w 2015 r. otwarto nową siedzibę Akademii. Inwestycja kosztowała ponad 40 mln zł. Budowa gmachu liczącego ok. 8 tys. m kw. trwała dwa lata.

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach rozpoczęło w trwającym roku akademickim łącznie ok. 600 studentów, w tym ponad 80 na pierwszym roku studiów.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ pz/

Copyright © Fundacja PAP 2020