02.12.2020
PL EN
15.04.2016 aktualizacja 15.04.2016

Uniwersytet Gdański: Instytut Biotechnologii ma nową siedzibę

Budynek Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego 2. Fot. M. Ochocki/KFP/UG Budynek Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego 2. Fot. M. Ochocki/KFP/UG

Instytut Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego ma nową siedzibę; gmach powstał na terenie Bałtyckiego Kampusu uczelni w Oliwie i jest jednym z najnowocześniejszych budynków naukowo-dydaktycznych w Polsce.

Nowy budynek Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego (UG) powstał na potrzeby Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed).

Uroczyste otwarcie nowego budynku Instytut Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego o powierzchni użytkowej prawie 8 tys. m kw. odbyło się w czwartek. Obiekt został oddany do użytku ok. dwa miesiące temu. Wydzielono w nim trzy funkcjonalne strefy: ogólnodostępną (część dydaktyczna, laboratoria dydaktyczne, część biurowa i socjalna), zamkniętą (laboratoria naukowo -badawcze, specjalistyczne, pomieszczenia pomocnicze, biura naukowe) oraz techniczną i socjalną.

Budowę Instytutu zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 60,5 mln zł, w tym dofinansowanie z UE – ponad 60,4 mln zł.

W nowym budynku Instytutu Biotechnologii znajdują się laboratoria specjalistyczne, m.in. bioinformatyczne, analiz biomolekularnych, zespół fitotronów, laboratorium o podwyższonych wymaganiach czystości i szczelności, laboratorium izotopowe, pracownie do badań rozwojowych. Wśród nowoczesnych pomieszczeń dydaktycznych dla studentów i doktorantów są m.in. laboratoria dydaktyczne, naukowo-dydaktyczne, sale seminaryjne, sale komputerowe, audytorium na 200 osób z możliwością podziału na dwa mniejsze, pomieszczenie dla kół studenckich.

W Specjalistycznym Laboratorium Bioinformatycznym ma powstać tzw. klaster obliczeniowy, czyli zespół specjalistycznych komputerów, z którego będą korzystali pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz studenci i doktoranci w ramach zajęć dydaktycznych.

Instytut posiada nowoczesne laboratoria m.in. obrazowania z mikroskopami konfokalnymi, analiz genetycznych, hodowli roślin in vitro - powiedział PAP dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Igor Konieczny.

Podał, że gdański wydział specjalizuje się w biotechnologii związanej z mikrobiologią molekularną, z diagnostyką molekularną, z molekularną biologią roślin i biologią medyczną, ze względu na połączenie z GUMed. "Nie ma takiego drugiego wydziału w Polsce, gdzie pracownicy są zatrudnieni w dwóch instytucjach, a jednocześnie stanowią jeden międzyuczelniany wydział" – tłumaczył.

Wydział został powołany w 1993 roku decyzjami Senatów dwóch gdańskich uczelni.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Janusz Moryś zwrócił uwagę, że chociaż jest to międzyuczelniany wydział, to ciągle jeszcze część laboratoriów znajduje się na terenie uniwersytetu medycznego. "Nasza uczelnia trochę wcześniej stworzyła bazę dla części biotechnologicznej, więc nie było sensu tego przenosić do nowej siedziby na uniwersytecie" – dodał. "Staramy się utrzymać tę część medyczną, czyli zakłady, które mają ścisły kontakt ze szpitalem i z biologią związaną z medycyną" - wyjaśnił.

Jak podaje UG, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii jest wiodącą instytucją naukowo-dydaktyczną w Polsce i unikatową w skali kraju jednostką, tworzoną przez dwa uniwersytety. Wydział otrzymał wyróżniającą ocenę jakości kształcenia, nadawaną najwybitniejszym jednostkom w kraju przez Polską Komisję Akredytacyjną, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało biotechnologii tytuł Najlepszego Kierunku Studiów.

Podano, że w rankingach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział znajduje się na najwyższych pozycjach i uzyskuje najwyższe kategorie w ocenie parametrycznej. Absolwenci wydziału zatrudniani są w czołowych ośrodkach naukowych w kraju i za granicą (Karolinska Institut, Harvard University, Cambridge, Royal College, MIBMiK, Instytuty PAN) oraz przedsiębiorstwach z branży life-science (Procter & Gamble, Novartis, Crucell, Polpharma).

PAP - Nauka w Polsce

bls/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020