07.08.2020
PL EN
18.04.2016 aktualizacja 18.04.2016

WHO zaleca szczepionkę przeciwko dendze

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Grupa ekspertów do spraw szczepionek Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaleciła w piątek stosowanie szczepionki na obszarach, gdzie wirus dengi występuje u 50 i więcej procent ludności – podaje Reuters

Szczepionkę Dengvaxia opracowała po trwających ponad 20 lat badaniach firma Sanofi Pasteur. Jak powiedział podczas konferencji prasowej w Genewie Jon Abramson, przewodniczący Advisory Group of Experts on Immunization (SAGE), szczepionka jest skuteczna i bezpieczna, a szczepienia przeciwko dendze powinny być wykonywane pomiędzy 9 a 11 rokiem życia, jednak ich skuteczność rośnie wraz z wiekiem. Potrzebne są trzy dawki podawane w odstępie sześciu miesięcy. Szczepienie przed 9. rokiem życia nie jest zaleczane przez SAGE.

Denga to choroba tropikalna wywołana przez wirus RNA, przenoszony na człowieka przy udziale komarów (zwłaszcza Aedes aegypti). Podobnie jak malaria, denga występuje przede wszystkim w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Denga jest drugą pod względem częstości występowania chorobą zakaźną przenoszoną przez owady. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co roku zapada na nią 390 milionów osób, a umiera około 25 tysięcy.

Istnieją cztery odmiany wirusa dengi – zakażenie jedną z nich, często bezobjawowe nie daje odporności przeciwko trzem pozostałym. Przeciwnie, kontakt z kolejną odmianą zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu choroby (gorączki krwotocznej). Polecana przez WHO szczepionka chroni przed wszystkimi wirusami dengi i jest szczególnie skuteczna w przypadku osób, które już zetknęły się z wirusem.

Szczepionka została na razie zarejestrowana w Meksyku, Brazylii, Salwadorze, na Filipinach i w Paragwaju. Filipiny rozpoczęły już akcje szczepień. (PAP)

pmw/ krf

Copyright © Fundacja PAP 2020