04.12.2020
PL EN
06.05.2016 aktualizacja 06.05.2016

Międzynarodowa wystawa "Leonardo da Vinci-Energia Umysłu" zawita do Łodzi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 70 eksponatów, w tym historyczne modele, interaktywne instalacje, filmy oraz współczesne przykłady z robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej - to najważniejsze elementy międzynarodowej wystawy "Leonardo da Vinci-Energia Umysłu", która w 2017 roku zawita do Łodzi.

Poinformowała o tym w piątek media prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Zwróciła ona uwagę, że do tej pory ekspozycja gościła w niewielu miastach na świecie. Mogli ją oglądać mieszkańcy m.in. Sao Paulo w Brazylii, Monachium czy Paryża. Obecnie prezentowana jest w Londynie.

Według prezydent wystawa pokazuje \"potęgę umysłu tego twórcy Renesansu\". Przekazuje dodatkową wiedzę o Leonardo da Vinci, jego geniuszu i relacji ze światem zewnętrznym, a także znaczenia aktywnej obserwacji świata w formowaniu się jego technicznej wyobraźni.

Zdanowska dodała, że do Łodzi przyjadą m.in. repliki jego wynalazków wykonane w latach 50. ub. wieku z okazji rocznicy urodzin Leonardo da Vinci. Będą eksponaty dotyczące współczesności - lotnictwa, kosmonautyki, inżynierii materiałowej. Przyjazd wystawy do Łodzi będzie kosztowało miasto ok. 3 mln zł. Na najbliższej sesji rady miejskiej mają zostać przesunięte pierwsze pieniądze na ten cel. To kwota 900 tys. zł.

Błażej Moder, dyrektor EC1-Miasto Kultury, gdzie ma być prezentowana wystawa zwrócił uwagę, że przygotowana ona została przez największe w Europie Centrum Nauki, które znajduje się w Paryżu, we współpracy z Narodowym Muzeum Nauki i Technologii w Mediolanie. \"Pokazuje ona, w jaki sposób Leonardo da Vinci pracował, w jaki sposób myślał, jak jego sposób myślenia przekładał się na wynalazki\" - powiedział.

Dodał, że wystawa będzie miała tzw. komponent lokalny. Polskim suplementem do niej ma być część opracowana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej działające w strukturach EC1-Miasto Kultury, prezentująca tzw. archeologię mediów - czyli wynalazki i projekty powstanie fotografii, filmu i kina.

Jak zapowiedział Moder otwarcie wystawy ma być połączone z otwarciem Centrum Nauki i Techniki w EC1-Miasto Kultury, które planowane jest w ostatnim kwartale przyszłego roku. Ekspozycja w Łodzi będzie czynna przez prawie siedem miesięcy, a dyrektor szacuje, że w tym czasie obejrzy ją ok. 150 tys. osób.

Wystawa będzie pokazywana w Hali Maszyn, gdzie powstanie również strefa obsługi zwiedzających - kasy, punkt informacyjny, sklep z pamiątkami.

EC1-Miasto Kultury znajduje się w zabytkowym kompleksie budynków dawnej łódzkiej elektrociepłowni EC1, obejmujący teren ok. 40 tys. m kw., jest rewitalizowany od kilku lat. Wschodnia część pełnić będzie funkcje kulturalno-artystyczne, w zachodniej powstanie centrum nauki i techniki. Wartość projektu wynosi 274 mln zł brutto, z czego 82,7 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.

Projekt jest częścią Nowego Centrum Łodzi, które powstaje na 90-hektarowym terenie w okolicach budowanego podziemnego dworca Łódź Fabryczna.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ par/

Copyright © Fundacja PAP 2020