19.09.2020
PL EN
11.05.2016 aktualizacja 11.05.2016

Świętokrzyskie/ W czwartek zaczyna się 12. Piknik Archeologiczny „Rydno”

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pokazy metod pozyskiwania ognia, wytwarzania barwników mineralnych i obróbki krzemienia, będzie można oglądać podczas 12. Pikniku Archeologicznego „Rydno”, w Wąchocku (Świętokrzyskie). Impreza przybliżająca życie w epoce kamienia rozpoczyna się w czwartek.

Obozowisko, w którym będą odbywały się inscenizacje, ulokowano w pobliżu granicy z rezerwatem archeologicznym „Rydno”, nad zalewem przy rzece Kamiennej.

Jak powiedział we wtorek PAP przedstawiciel organizatorów pikniku Michał Surma, podczas czterodniowej imprezy życie osadników, którzy mieszkali na tym terenie w epoce kamienia, będą przybliżali zwiedzającym - w oparciu o badania archeologiczne - naukowcy oraz pasjonaci archeologii i historii. „To z jednej strony fachowcy pracujący w instytucjach naukowych, na uczelniach i w muzeach, z drugiej strony rekonstruktorzy zajmujący się tym hobbistycznie oraz grupa regionalistów, sympatyków rezerwatu” – wyliczał Surma.

W czwartek i w piątek obozowisko będzie otwarte dla zorganizowanych grup zwiedzających – głównie dzieci i młodzieży szkolnej. Surma zapewnił, że są jeszcze wolne miejsca, które można rezerwować. Podczas weekendu pokazy będą mogli oglądać wszyscy chętni. Wstęp jest bezpłatny.

Rekonstruktorzy odtworzą codzienność prehistorycznych mieszkańców tych terenów – paleolitycznych łowców-zbieraczy i pierwszych neolitycznych rolników.

Będzie można dowiedzieć się m.in. jak uzyskiwali oni ogień, w jaki sposób wytwarzali i wykorzystywali naturalne barwniki mineralne – przykładowo „krwicę”, otrzymywaną z hematytu wydobywanego w przeszłości na terenie Rydna, a także barwnik z białej glinki czy węgla drzewnego.

Zaplanowano pokazy technik obróbki krzemienia, rogu i kości oraz wyrobu z nich narzędzi. Będzie można przyjrzeć się dawnym rodzajom broni myśliwskiej, poznać prehistoryczną sztukę, ubiory i magiczne zwyczaje, a w kuchni obozowiska spróbować dawnych potraw przyrządzonych m.in. z rosnących w okolicy roślin jadalnych - co roku hitem wśród zwiedzających są smaczne placki z pokrzyw.

Specjaliści przybliżą metody pracy archeologów. Uczestnicy pikniku będą brali udział w warsztatach, przygotowano też gry i konkursy.

Francuskie filmy: przygodowo-historyczny „Ao. Ostatni Neandertalczyk” i dokumentalny „Homo sapiens” - o dziejach człowieka, będą wyświetlane w Piknikowym Kinie. Pokazane będą też fabularyzowane dokumenty Zdzisława Cozaca z serii „Tajemnice początków Polski”: „Miasto zatopionych bogów” - o wczesnośredniowiecznym Wolinie i „Ukryte gniazdo dynastii” - o poszukiwaniu prawdziwego miejsca początków rodu Piastów.

Zaplanowano także kilkugodzinny spacer z przewodnikiem po rezerwacie - chętni przemierzą 12-kilometrową trasę między Skarżyskiem-Kamienną a Wąchockiem, zatrzymując się przy najciekawszych stanowiskach archeologicznych, m. in. przy kopalni hematytu.

Organizatorami pikniku są: Klub Archeologiczny „Rydno” działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku.

Rezerwat „Rydno” utworzono w 1986 r. (starania podjęto już w 1957 r.) dla ochrony terenu kompleksu osad przemysłowych przy kopalniach hematytu - minerału rudy żelaza - eksploatowanych głównie w późnym paleolicie, kilkanaście tysięcy lat temu. Oprócz wydobywania hematytu miejscowe społeczności trudniły się łowiectwem i obróbką sprowadzanego tu z pobliskich kopalni krzemienia czekoladowego.

„Rydno” obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Zachowały się tutaj stanowiska z pozostałościami śladów dawnych kultur: układy kamieni podtrzymujących żerdzie szałasów mieszkalnych, krzemienne odłupki i groty, jamy wypełnione krzemieniem, miejsca obróbki krzemieni i wydobycia hematytu, półziemianki i groby.

Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 40 tys. lat. Pierwsze wykopaliska archeologiczne zorganizowano na terenie Rydna w 1912 r.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2020