02.12.2020
PL EN
20.05.2016 aktualizacja 20.05.2016

Młyn Wiedzy na Dzień Dziecka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Model mikroskopu sił atomowych oraz interaktywne komputerowe symulacje biomolekuł pokaże Instytut Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, warsztaty fotograficzne przeprowadzi Wyższa Szkoła Gospodarki - to część atrakcji przygotowanych na popularnonaukowy piknik Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, organizowany w Toruniu w dniach 27-29 maja.

Piknik rozpocznie się w piątkowy wieczór.

Odwiedzający będą mogli obejrzeć stanowiska doświadczalne i eksperymentalne, imponujące bańki mydlane czyli Atomowy Bubble Soccer, wypróbować trenażer lotniczy oraz alko- i narkogogle. Na scenie przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zagra zespół Luxtorpeda.

W sobotę i niedzielę od godz. 10.00 przed Młynem Wiedzy będzie można uczestniczyć w zabawach popularnonaukowych. W strefie centrum nauki zostanie zaprezentowany nowy eksponat wystawy "Wmiksuj się!". Uczestnicy pikniku będą mogli stworzyć na nim własny utwór muzyczny. Oprócz zabawy dźwiękiem, dla dzieci i dorosłych dostępne będą stanowiska doświadczalne i eksperymentalne, klocki z pracowni mobilnej "przeBUDOWA" oraz trenażer lotniczy. Na boisku Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży zostanie rozegrany "mecz" piłki nożnej przy użyciu baniek mydlanych. Przygotowano też pokaz działania silnika hybrydowego.

Nowością podczas pikniku będzie strefa "Wmiksuj się zawodowo!", w której stanowiska przygotowały szkoły zawodowe i techniczne z Torunia. Czym jest daltonizm smakowy? Jak odpowiednio nakryć stół na różne okazje? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać w namiocie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 zaprezentują programy edukacyjne stworzone przez młodzież kształcącą się w zawodzie technik informatyk.

Na stanowisku Zespołu Szkół Technicznych będzie można zobaczyć stoisko składania komputerów, budowę i obsługę magazynu logistycznego, dowiedzieć się o sztuce murowania, zapoznać się z bryłami, ich rzutami i rysunkami technicznymi. Przy pomocy tachimetra i niwelatora będzie można zmierzyć swój wzrost. Zespół Szkół Inżynierii Środowiska zaprezentuje zasady pracy ogniwa fotowoltaicznego, działania rury próżniowej, efektu cieplarnianego. Nie zabraknie warsztatów rysunkowych, pokazów koła florystycznego. Na jednym ze stanowisk będzie można zaprojektować ogród.

Po raz kolejny na pikniku obecna będzie Polska Akcja Humanitarna. Za sprawą wolontariuszy będzie można mogli bawić się sześciennymi puzzlami "Nie zawsze studia", wielkoformatowym "Dominem globalnych wyzwań", zagrać w grę "A ty, jak spędzasz czas wolny?", zakręcić pomocowym kołem fortuny oraz wziąć udział w quizie z nagrodami.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej przygotowała pokazy ratowniczo-gaśnicze. Komenda Miejska Policji w Toruniu w sobotę i niedzielę zaprezentuje zagadnienia z zakresu kryminalistyki. Policjanci doradzą, jak przygotować się na wakacyjną podróż, udostępnią też alko- i narkogogle. Osoby, które przyjadą na rowerze będą mogły oznakować swoje dwa kółka.

Piknik odbędzie się przy ul. Władysława Łokietka 5 w Toruniu. Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020