14.08.2020
PL EN
31.05.2016 aktualizacja 31.05.2016

Zaobserwowano gigantyczną protogromadę galaktyk z młodego Wszechświata

Nowo odkryta protogromada galaktyk w gwiazdozbiorze Woźnicy, w polu NOAO Deep Wide-field Survey. Zielonymi okręgami oznaczono galaktyki, dla których potwierdzono członkostwo w gromadzie. Kontury gęstości (białe linie) wskazują na koncentrację galakty Nowo odkryta protogromada galaktyk w gwiazdozbiorze Woźnicy, w polu NOAO Deep Wide-field Survey. Zielonymi okręgami oznaczono galaktyki, dla których potwierdzono członkostwo w gromadzie. Kontury gęstości (białe linie) wskazują na koncentrację galakty

Astronomowie wykonali obserwacje, dzięki którym odkryli gromadę galaktyk z wczesnego etapu ewolucji Wszechświata. Ta „protogromada” odległa jest od nas o 12 miliardów lat świetlnych i widzimy ją w stadium, w jakim Wszechświat miał około 12 proc. obecnego wieku – informuje amerykańskie National Optical Astronomy Observatory (NOAO).

Protogromada została oznaczona jako PC217.96+32.3. Odnaleziono ją w ramach przeglądu nieba NOAO Deep Wide-field Survey. Najpierw wykonano fotografie za pomocą teleskopu Mayalla, pracującego w Kitt Peak National Observatory w Arizonie (USA). Potem dalsze obserwacje były prowadzone jednym z teleskopów Kecka w W. M. Keck Observatory na Mauna Kea na Hawajach.

„Ta protogromada zapewne rozrośnie się do masywnej gromady galaktyk, takiej jak gromada w Warkoczu Bereniki, której masę ocenia się na biliardy Słońc" stwierdził dr Kyoung-Soo Lee, astrofizyk z Purdue University, który jako pierwszy zidentyfikował protogromadę.

Naukowcy z grupy badającej gromadę PC217.96+32.3 mówią, że na zbadanym fragmencie nieba widać wiele galaktyk, dla których wyznaczono takie same odległości. Skupia je grawitacja i astronomowie sądzą, że protogromada jest nadal w trakcie procesu powstawania. W przyszłości rozrośnie się do jednej z największych gromad - podobnych do tych, które są obserwowane obecnie (np. wspomniana gromada galaktyk w Warkoczu Bereniki). We wczesnym stadium Wszechświata znanych jest jedynie garstka kandydatek na tego typu gromady, dlatego odkrycie jest istotne dla lepszego poznania procesów ewolucji gromad galaktyk.

Gromady galaktyk to skupiska setek lub tysięcy galaktyk. Należą do największych struktur we Wszechświecie związanych grawitacyjnie. Gromady również potrafią tworzyć skupiska, zwane supergromadami galaktyk.

Wyniki badań opisano w czasopiśmie naukowym „Astrophysical Journal”. (PAP)

cza/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020