29.09.2020
PL EN
01.06.2016 aktualizacja 01.06.2016

W Hiszpanii odkryto malowidła naskalne sprzed ponad 12 tysięcy lat

Malowidła naskalne przedstawiające sceny polowań na dzikie zwierzęta sprzed około 12 tys. lat odkryto w hiszpańskiej jaskini – informuje serwis internetowy The Local.

Archeolog Diego Garate odkrył prehistoryczne malowidła w jaskini Atxurra, położonej w Kraju Basków w północnej Hiszpanii w odległości ok. 50 kilometrów od miasta Bilbao, w niezbadanej dotychczas części jaskini na głębokości 300 metrów poniżej poziomu wejścia.

Jaskinia Atxurra została odkryta w 1929 roku, ale jej najgłębsze rejony z malowidłami na ścianach nie były dotąd szczegółowo badane.

Odkryte rysunki i malowidła przedstawiają rozmaite zwierzęta, jak bizony, konie i kozły, a także sceny polowań.

Jeden z kilkudziesięciu rysunków przedstawia bizona, w ciało którego myśliwi wbili ponad 20 włóczni.

Według ekspertów, doskonale zachowane malowidła pochodzą z okresu 14-12 tysięcy lat temu, a w jaskini odkryto też dodatkowy materiał archeologiczny z tego okresu – pozostałości węgla drzewnego oraz narzędzia z krzemienia.

Jak poinformował Diego Garate, badający jaskinie w Kraju Basków od 10 lat, odkrycie malowideł na ścianach jaskini Atxurra ma dla niego wielkie znaczenie – jest najważniejszym okryciem w jego dotychczasowej zawodowej karierze. (PAP)

jot/ krf

Copyright © Fundacja PAP 2020