07.08.2020
PL EN
29.06.2016 aktualizacja 29.06.2016

Siedem polskich zespołów wystartuje w Shell Eco-marathon

Siedem polskich zespołów weźmie udział w prestiżowych, międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon 2016. Każda z nich na pokonanie jak najdłuższej trasy na ekwiwalencie 1 litra paliwa będzie miała 43 minuty. Początek zawodów w czwartek 30 czerwca.

Shell Eco-marathon Europe to jeden z najbardziej wymagających inżynierskich konkursów studenckich na świecie. Zadaniem zespołów biorących udział w rywalizacji jest skonstruowanie pojazdu, który pokona jak najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub 1 kWh. Obecny rekord wynosi 3771 kilometrów przejechanych na jednym litrze paliwa - wystarczająco, aby dotrzeć z Londynu do Rzymu i z powrotem.

Między 30 czerwca a 3 lipca energooszczędne pojazdy zaprezentują swoje możliwości między na torze mierzącym 2240 m, wyznaczonym wokół Olimpijskiego Parku im. Królowej Elżbiety w Londynie. Drużyny będą miały 43 minuty na pokonanie jak najdłuższej trasy na ekwiwalencie 1 l paliwa.

W tegorocznej edycji Polskę będzie reprezentowało siedem zespołów. Politechnika Warszawska wyśle na zawody dwie drużyny: SKAP 2 oraz Green Arrow. Politechnika Lubelska, biorąca udział w zawodach od 2010 roku, pojawi się z załogą ELVIC TEAM. Po raz trzeci ambasadorem Pomorza będzie drużyna HydrogenCar PG z Politechniki Gdańskiej. Z kolei obecna w konkursie od 2012 roku Politechnika Śląska będzie reprezentowana przez studentów z ekipy Smart Power Urban. Przedstawicielem Politechniki Łódzkiej, uczestniczącej w zawodach od 2013 roku, będzie zespół Iron Warriors. Tegorocznym debiutantem jest drużyna Rotor z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

Do udziału w zawodach Shell Eco-marathon Europe 2016 polskie zespoły przygotowały siedem futurystycznych pojazdów: cztery w kategorii Prototype, w której konstruktorzy koncentrują się na jak największej efektywności zużycia paliwa oraz trzy w UrbanConcept, gdzie poza efektywnością ważne jest też praktyczne wzornictwo i wygoda pasażerów.

Pierwsza edycja Shell Eco-marathon odbyła się w 1985 r. Polacy są obecni w europejskiej edycji Shell Eco-marathon od 2006 roku. W pierwszych zawodach wziął udział jeden zespół - reprezentanci ze Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów (SKAP 2) przy Politechnice Warszawskiej. Na przestrzeni lat do drużyny ze stolicy dołączyły zespoły z Gliwic, Gdańska, Krosna, Lublina i Łodzi.

Shell Eco-marathon jest globalną inicjatywą, odbywającą się corocznie w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Tegoroczna azjatycka edycja odbyła się w marcu w stolicy Filipin – Manili, z kolei edycja amerykańska pod koniec kwietnia w Detroit.

Zawody europejskie odbędą się w połączeniu z czterodniowym festiwalem Make the Future. To festiwal pomysłów i innowacji, wspierający nowatorskie rozwiązania energetyczne. To także platforma dla współpracy, innowacji oraz rozmów na temat globalnych wyzwań energetycznych. Poprzez wirtualne doświadczenia oraz praktyczne eksperymenty naukowe, odwiedzający będą mogli zobaczyć, jak może wyglądać energia przyszłości, czy będzie wydobywana z jej odnawialnych źródeł czy za pomocą technologii gazowych, bądź niskoemisyjnych.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020