Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
21.06.2016 aktualizacja 21.06.2016

Wina używano już pięć tys. lat temu podczas rytualnych ceremonii

Już pięć tys. lat temu używano wina podczas rytualnych ceremonii. Działo się to w kolebce uprawy winorośli, w Gruzji – informuje serwis ScienceDaily.

Badania prowadzili archeolodzy z Muzeum Gruzińskiego w Tbilisi (Gruzja) oraz z Uniwersytetu Ca\' Foscari w Wenecji (Włochy) na stanowisku archeologicznym Aradetis Orgora, położonym 100 km na zacód od Tbilisi.

Archeolodzy odkryli gliniane naczynie w kształcie zwierząt, używane podczas ceremonii religijnych. W środku znaleziono śladowe ilości pyłku winorośli.

Naczynie ma kształt zwierzęcego tułowia z trzema niewielkimi stopami. Na grzbiecie znajduje się otwór do nalewania wina. Głowa uległa zniszczeniu. Wraz z innym glinianym naczyniem znajdowało się ono na prostokątnej posadzce o zaokrąglonych rogach. Prawdopodobnie jest to podłoga świątyni.

Datowanie metodą radiowęglową pozwala stwierdzić, że naczynia pochodzą z lat 3000-2900 p.n.e. Jak podkreślają archeolodzy, zoomorficzne naczynia są wyjątkiem w tym regionie.

Z analiz wynika, że w naczyniu znajdują się ziarenka pyłku winorośli (Vitis vinifera), co oznacza, iż wino odgrywało ważną rolę z społeczności Kura-Araxes, która zamieszkiwała te tereny.

Jak wyjaśnia kierowniczka badań, Elena Rova z Uniwersytetu Ca\' Foscari, kontekst archeologiczny znaleziska sugeruje, że wino było wylewane z naczyń na podłogę jako ofiara płynna (libacja) dla bogów oraz spożywane przez uczestników ceremonii.

Z badań archeologicznych wynika, że winna latorośl uprawiana była w Gruzji od czasów neolitycznych. Sprzyjają temu warunki klimatyczne, wynikające m.in. z osłonięcia kraju od północy przez Kaukaz.(PAP)

krx/zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024