29.11.2020
PL EN
21.06.2016 aktualizacja 21.06.2016

Chińczycy mają najmocniejsze superkomputery

Mogący wykonać 93 biliardy operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (93 PFLOPS) Sunway TaihuLight znalazł się na pierwszym miejscu listy najpotężniejszych superkomputerów świata – informuje serwis BBC News.

Biliard – inaczej mówiąc milion miliardów - zapisywany jest jako jedynka z 15 zerami.

Rekordowy komputer zainstalowano w Narodowym Centrum Superkomputerowym w Wuxi. Jest dwukrotnie szybszy i trzykrotnie bardziej wydajny od poprzedniego rekordzisty Tianhe-2 (także chińskiego).

Sunway TaihuLight, wykorzystujący system operacyjny Linux, składa się z ponad 10,5 miliona wyprodukowanych w Chinach procesorów. Choć przy pełnym obciążeniu pobiera 2,37 megawata - jak na superkomputer jest bardzo energooszczędny. Używany jest głównie do zadań związanych z przemysłem, przewidywania pogody oraz analizy danych. Wykorzystanie pełnej mocy superkomputera wymaga użycia bardzo wyspecjalizowanego oprogramowania.

Chiny nie tylko mają najpotężniejszy superkomputer, ale także po raz pierwszy zdobyły przewagę nad USA na ogłoszonej w poniedziałek liście 500 najmocniejszych superkomputerów świata (TOP500). Chińskich komputerów jest na niej 167, amerykańskich – 165. Choć w pierwszej dziesiątce są cztery komputery amerykańskie i tylko dwa chińskie, to chińskie zajmują dwa pierwsze miejsca (Sunway TaihuLight oraz Tianhe-2). Trzeci, amerykański Titan, z Departamentu Energii (DOE) w Oak Ridge National Laboratory, osiąga 17,59 PFLOPS.

W pierwszej dziesiątce jest jeszcze komputer japoński, szwajcarski, niemiecki i saudyjski.

Sumaryczna moc obliczeniowa 500 największych superkomputerów z listy TOP500 w czerwcu 2016 r. wynosiła 566 PFLOPS. Jeszcze 10 lat temu na liście było tylko 28 komputerów z Chin, a żaden z nich nie był nawet w pierwszej trzydziestce. Jak podkreślają autorzy TOP500, tak szybkie tempo zdobywania przewagi w dziedzinie superkomputerów samo w sobie jest rekordem.

Najszybszym superkomputerem w Polsce jest Prometheus zainstalowany na Krakowskiej Akademii Górniczo- Hutniczej; jego wydajność to niemal 2,4 PFLOPS. Zajmuje 48. miejsce. Poza nim na liście jest jeszcze pięć polskich superkomputerów – od miejsca 90. (HETMAN) do 292. (Świerk Computing Centre).

Najnowszą, 47. edycję listy TOP500 ogłoszono w poniedziałek podczas International Supercomputing Conference we Frankfurcie.(PAP)

pmw/ krf

Copyright © Fundacja PAP 2020