05.12.2020
PL EN
21.06.2016 aktualizacja 21.06.2016

Przemysław Brzuszczak zdobywcą "Studenckiego Nobla"

Studencki Nobel 2016. Źródło: NSZ Studencki Nobel 2016. Źródło: NSZ

Przemysław Brzuszczak z Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zwyciężył w konkursie "Studencki Nobel" i może cieszyć się tytułem najlepszego studenta w Polsce.

\"Studencki Nobel\" to konkurs organizowany od ośmiu lat przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. W jego ramach studenci z całej Polski rywalizują o laury w sześciu kategoriach branżowych oraz o nagrodę główną. Gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w Warszawie.

Zwycięzcą konkursu głównego został Przemysław Brzuszczak – student historii, kulturoznawstwa i prawa na Uniwersytecie Warszawskim, Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych w Szkole Głównej Handlowej oraz Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest on również Ambasadorem Rzecznika Praw Obywatelskich, brał udział w blisko 70 konferencjach naukowych. Laureat działa czynnie na rzecz kultury, a także jest laureatem licznych stypendiów.

Przemysław Brzuszczak zwyciężył też w jednej z sześciu kategorii branżowych: naukach społecznych. Laureatem w kategorii nauki ekonomiczne i prawne został Tomasz Klemt, w naukach humanistycznych i sztuce - Dawid Mielnik, w naukach medycznych i nauce o zdrowiu - Mateusz Hołda, w naukach rolniczo–przyrodniczych - Ewa Szczepańska, a w ścisłych i technicznych - Paweł Górecki.

Do kryteriów konkursu należy między innymi znajomość języków obcych, działalność w organizacjach studenckich, osiągnięcia naukowe, średnia ocen, czy dotychczasowe praktyki i staże. \"Główny laureat to <>. Szukaliśmy osób uzdolnionych naukowo, ale które angażują się chociażby w działalność społeczną\" – mówi rzecznik prasowy NZS Tomasz Leś.łowiek>

Zwycięzców konkursu wybrali wybitni polscy naukowcy zasiadający w komisji konkursowej. W tej edycji byli to między innymi: prof. Wiesław Banyś oraz prof. Wojciech Dyduch.

Konkurs odbył się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Partnerem głównym konkursu była firma PZU.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020